Model: Dragon 4610 (1:144)
Doplňky: obtisky Mark I Decals 14441 (USAF insignia low-vis)
EA-18G Growler je specializovaná varianta řady F/A-18F, určená pro radioelektronický průzkum a boj. V této roli nahrazuje letouny EA-6B Prowler a ES-3 Viking. S původní variantou F sdílí asi 90% dílů a skupin. Hlavní rozdíl je v elektronickém vybavení, které bylo zásadně rozšířeno, a obsadilo nejen prostor po kanónu v přídi, kterým stroje verze G nejsou vybaveny, ale také v pouzdrech na koncích křídel, která jsou nejnápadnějším rozlišovacím znakem. Kromě toho je možno další elektronické vybavení, ale i munici, podvěsit na standardních 9 závěsníků – po třech pod každou polovinou křídla a tři pod trupem. Letové parametry a výkony se víceméně neliší od stíhacích/útočných F/A-18F, takže s nimi může bez problému držet krok v rámci společných bojových letů, rovněž je schopen samostatného účinkování v rámci obvyklých průzkumných a rušivých letů.
Model
V krabičce po postaveném F/A-18F mi zbylo 48 dílů na druhý model, odstříknutých ze světle šedého plastu. Panely jsou znázorněny jemnou negativní linkou, překryt kabiny je z jednoho kusu a je velmi tenký. Drobné díly jsou velmi detailní, model obsahuje i pilotní prostor se sedačkami a nikoliv pouze piloty jak je tomu u jiných stavebnic Dragon v tomto měřítku. Křídlo je dělené na pevnou a sklopnou část, takže lze postavit model v konfiguraci pro parkování v hangáru letadlové lodi. Model obsahuje kromě běžného provedení také příďovou podvozkovou nohu s maximálně zkráceným tlumičem, umožňující stavbu diorámy na téma start nebo přistání na letadlové lodi.
Stavba
Ačkoliv model představuje verzi F, zbyly mi po stavbě modelu F/A-18F od Revellu jak schránky aparatury na koncích křídel, tak podvěsné kontejnery AN/ALQ-99, takže by neměl být problém je použít a postavit verzi G. Z hlediska úprav to znamená pouze odříznout vypouštěcí lyžiny na koncích křídel a nahradit je schránkami ze stavebnice Revell.
Kromě toho jsem provedl úpravy podobné, jako u modelu F/A-18F z téže stavebnice, tj. odřezal a ve vychýlené pozici přilepil klapky a náběžné hrany na křídle. Změnou oproti předchozímu modelu je křídlo přilepené ve složené pozici, ale tato možnost je součástí stavebnice, takže nebyla pracná.
Kontejnery radioelektronického boje pod křídly a pod trupem jsem doplnil dvojicí přídavných nádrží a dvojicí raket HARM.
Zbarvení
Celý letoun je natřen dvěma odstíny šedé, návod ale doporučuje barvy, které jsou podle mne příliš tmavé. Na spodní plochy jsem použil šedou Humbrol 129, do které jsem pro použití na horních plochách přidal trochu šedé Humbrol 127. Obtisky pro stroj jednotky VAQ-135 Black Ravens jsou mé vlastní výroby s vyjímkou výsostných znaků z archu Mark I. Decals. K dosažení dostatečně matného povrchu jsem použil nástřik matným syntetickým lakem Revell 2.