ALFA
Program ALFA
nabízí levné a flexibilní řešení Vašich problémů s agendou firmy. Je určen pro živnostníky a malé firmy, kterým účetnictví vede externí účetní.

S jeho pomocí můžete:

Cílem při vytváření tohoto programu bylo zjednodušit rutinní administrativu. Původní návrh vycházel z mých vlastních potřeb a byl postupně rozšiřován tak, jak se měnily potřeby nejen moje, ale i dalších uživatelů. K obsluze programu není třeba hlubokých znalostí výpočetní techniky, ale předpokládá se alespoň základní znalost práce s počítačem.
Program běží pod libovolnou verzí Microsoft Windows od verze 3.1 až po dnešní XP, a kromě toho také třeba pod OS/2 (ve Win-OS2 relaci), a to vše na strojích, nad jejichž výkonem již leckdo ohrnuje nos.

Začátek
Možnosti
Program ALFA lze do jisté míry přizpůsobit Vašim požadavkům, avšak nelze překročit následující:


* faktury: až 26 samostatných číselných řad
* dobropisy: až 26 samostatných číselných řad
* příkazy k úhradě: nečíslovaná evidence samostatně pro každý bankovní účet
* výpisy z účtu: nečíslovaná evidence samostatně pro každý bankovní účet
* výběry hotovosti: nečíslovaná evidence samostatně pro každý bankovní účet
* leasingové případy: ručně číslovaná evidence s kontrolou duplicity


* lze zavést až 999 středisek, ke každému z nich lze zadat kompletní údaje vč. IČO a DIČ (takže to ani nemusí být střediska jedné společnosti :-))) - bez ohledu na licenci
* ke každému středisku lze zadat neomezený počet bankovních účtů


* lze používat až tři sazby DPH (dle dnešního výkladu základní, snížená a osvobozeno)
* lze nastavit způsob zaokrouhlování částek na dokladech
* lze nastavit způsob používání kurzu pro doklady se zdanitelným plněním v sobotu a neděli


* počet záznamů v agendách by se měl pohybovat do 1500 záznamů (faktur, příkazů, výpisů apod.), větší množství již může způsobovat výkonnostní a někdy i funkční problémy.
Program může pracovat v různých jazykových mutacích, v současné době jsou hotové čeština a angličtina, další jazyky lze doplnit na zakázku.
Součástí programu jsou standardní tiskové formuláře, na zakázku můžeme zhotovit formuláře dle Vašeho přání.

Začátek
Technické požadavky
Jak již bylo zmíněno výše, program požaduje nainstalované Microsoft Windows od verze 3.1 (tedy Windows 3.1, Windows 3.11, Windows 95, Windows 98, Windows ME, Windows NT, Windows 2000 nebo Windows XP). Mimo to může běžet ve Win-OS2 relaci pod operačním systémem IBM OS/2.
Program byl zkoušen nebo je užíván pod těmito verzemi:

Program lze provozovat v počítačové síti na bázi MS Windows, Novell NetWare, IBM OS/2 LAN Server a na některých typech peer-to-peer lokálních sítí (např. Artisoft LANtastic). Ve všech vyjmenovaných prostředích byl program zkoušen a byl nebo je v nich užíván.
Požadavky na hardware se shodují s požadavky použitého operačního systému.

Začátek
Vývojové protředí
Program je vytvořen v prostředí Microsoft FoxPro 2.6 for Windows, jehož některé knihovny jsou dodávány spolu s programem v souladu s licenčními podmínkami. Program byl nejprve vyvíjen pod operačním systémem IBM OS/2 v.3.0 Warp, posléze (po "umrtvení" OS/2) pod systémem MS Windows NT4 a nyní pod systémem MS Windows 2000 Professional. Vzhledem k historickému vývoji a vzhledem k tomu, že je třeba, aby program stále běžel i pod Windows 3.1, jsou použita TrueType písma z původní sady obsažené ve Windows 3.1: Arial CE, Courier New CE a Times New Roman CE.
Pro tisk čárových kódů jsou použita volně dostupná písma ATM.

Začátek
Historie
Historie programu ALFA se začala psát u úplně jiného programu někdy v zimě 1994/1995. Můj tehdejší kolega mě požádal, jestli bych nenapsal jednoduchý program pro evidenci zakázek a fakturaci jedné PR agentury. Já jsem v té době měl již za sebou praxi v programování ve FoxPro for DOS, ale říkal jsem si, že by to spíše mělo být pod Windows. Vzhledem k tomu, že šlo o data a vzhledem k mým dosavadním zkušenostem jsem zvolil FoxPro for Windows (tehdy již Microsoft FoxPro - Microsoft správně odhadl, že foxka je daleko lepší než jejich vlastní Access - tehdy ještě v plenkách).

A tak jsem se dal do práce, jejímž výsledkem byla v květnu 1995 po řadě testovacích verzí první stabilní operačně nasazená verze programu Ferda: Win2.2c/LAN (protože "Nejlepší je Ferda!" :-). V této době jsem měl již za sebou poznání, že MS Windows 3.1 (pro které je tato foxka určena) rozhodně nemohou být stabilní platformou pro vývoj. Sáhl jsem tedy po tehdy zbrusu novém systému IBM OS/2 v.3 Warp - a hle: stabilní, příjemné prostředí (a také směr mé další profesionální specializace).

Program Ferda skutečně uměl leccos: vést zakázky, fakturovat, tisknout zakázkové listy, vytvářet ceníky a ještě řadu dalších úzce specializovaných věcí. A tak mě někdy koncem léta 1995 napadlo, že bych mohl oddělit obecné funkce (jako např. fakturace) od specializovaných funkcí (jako např. speciální zakázky). Kromě toho (pokud by moduly byly dobře navrženy) by se fakturace dala používat i samostatně. Na těchto základech se začala rodit první verze programu ALF - přímého předchůdce programu ALFA. Po několika měsících práce byla v létě 1996 hotová první stabilní verze Win1.6e3, kterou začal používat můj tehdejší zaměstnavatel (neboť kovářova kobyla a ševcova žena - IT společnosti mají obvykle problémy s vlastním IS). Jméno ALF bylo zvoleno z recese - první verze programu dokonce měly tuto postavičku dokonce v titulní obrazovce.

Mezitím uživatel programu Ferda rozšířil své zadání o pokrytí agendy dalších středisek - šlo o standardní zakázkový systém a fakturaci, která by ale dokázala fakturovat nejen zakázky z nového programu, ale i z programu Ferda - tak vznikly programy Agent (zakázky) a A3 (fakturace). Systém Ferda - Agent - A3 se stal samostatnou větví a jeho vývoj pokračoval odděleně.

Kromě toho jsem pokračoval ve vývoji programu ALF - v létě 1997 byla hotová verze 2.2, která již obsahovala pouze fakturaci. Vznikl modul Ferdík (Ferda Lite - ferda_l) - skladová evidence a modul Fin (finance) - banka a pokladny. Kromě toho jsem zahájil práce na modulu Kontakt, který měl spravovat kontakty a úkoly, ale tento modul byl dokončen pouze do stádia první verze a nikdy nebyl operačně používán. Mimo to jsem vytvořil modul Control (pro jednodušší spouštění jednotlivých modulů) a modul Config (pro nastavování parametrů). Toto bylo důležité pro další vývoj programu, který směřoval k důsledné modularizaci.

Na podzim 1997 formuloval uživatel programu Ferda nové funkční požadavky, které již původní návrh nebyl schopen vstřebat a tak jsem začal práci na novém modulu Ferda2. Tento modul přebíral techniky a postupy, používané v programu ALF, ale v první fázi ještě nebyl integrován. V lednu 1998 byla hotová třetí beta verze, v průběhu roku 1998 se mírně změnily požadavky a program Ferda2 se stal dalším modulem systému ALF: využíval moduly ALF a Ferdík (fakturace a sklad). Naproti tomu, programy Agent a A3 se oddělily a pokračovaly nezávisle na dalším vývoji systému ALF. Někdy v průběhu roku 1998 jsem program přejmenoval, nejprve na ALF(a) a potom na ALFA - zní to neutrálně, ačkoliv pro většinu uživatelů to stejně zůstane Alfík :-)

Jak přibývali další uživatelé, byly doplňovány některé další funkce a program byl neustále dolaďován. Pokračovalo vyčleňování samostatných modulů - v létě 1998 již byly tři: konfigurace, servisní funkce a správa uživatelů. Na podzim 1998 došlo k další změně: do programů od verze 3.0 přibyla nástrojová lišta, zatím pevná.

Jaro 1999 znamenalo další přelom: přišla verze 4 - první středisková verze. To znamenalo, že program nyní mohl vést agendy pro více středisek s tím, že byly vytvořeny replikační funkce pro přenos dat ze vzdálených pracovišť. Tato úprava byla provedena na přání jednoho z uživatelů a program dále existoval ve střediskové a nestřediskové verzi. Určení verze měl na starosti jeden z modulů programu, tj. existovaly dvě verze tohoto modulu. Kromě toho jsem provedl úpravy v souvislosti s rokem 2000, tj. zejména prodloužil jsem pole pro zadání roku na 4 znaky a přidal funkci pro převod roků menších než 50 na rok 2000+.

Konec roku 2000 je obdobím vzniku nového modulu systému ALFA: modulu Nákladní listy. Jde o specializovaný modul pro vytváření leteckých nákladních listů (Air Waybill), který používá stejné datové struktury společných tabulek a stejné podpůrné moduly (konfigurace, správa uživatelů apod.).

Další vývoj probíhal bez zásadních změn v koncepci, snad jen od verze 6 létě 2001 jsem přestal dělit na střediskovou a nestřediskovou verzi: nestředisková byla středisková s jedním střediskem, což mi přineslo zjednodušení správy verzí.

V této souvislosti byl vzhled podpůrných modulů upraven do podoby s nástrojovým panelem vlevo a moduly jsou schopny používat dodatečné funkce, obsažené v knihovnách hlavního modulu. Myšlenkou bylo převést strukturu na model, kdy hlavní modul bude mít k sobě modul s popisem, obsahující také konfigurační parametry a podpůrné moduly si budou načítat parametry z modulů s popisem. Zní to komplikovaně a také to je spousta práce, na kterou jsem neměl čas, takže i vzhledem k tomu, že nepředpokládám další výrazné rozšiřování funkcí, jsem tuto koncepci opustil. Ono kdyby se to povedlo, pak by mi to zjednodušilo život: k novému modulu bych vždy vytvořil i popis a nemusel se starat o funkce jako nastavování parametrů, správa uživatelů apod., ale převést za pochodu strukturu programu na tento model se ukázalo nad mé síly. Takže jsem tuto myšlenku opustil a v létě 2002 začal uvažovat o zcela nové verzi. K tomu mě popohnal i požadavek jednoho z uživatelů na jednoduchý systém pro fakturaci menšího počtu leasingových smluv.

A tak jsem pilně pracoval na zpětné integraci: do nové kostry jsem částečně použil již existující funkce, optimalizoval kód a hlavně doplnil důslednou práci s cizími měnami a podporu vícejazyčných obrazovek. Lze říci, že i z hlediska možností programu je to nejzávažnější zásah za celou jeho historii, který mimo jiné odstranil některá tradiční omezení programu, jako např. jednu číselnou řadu faktur, nejvýše tři čísla bankovních účtů, nepružnou práci se středisky, dělení dat na roční soubory a s tím související problémy při přechodu roku atd.

Ačkoliv tato verze 7 ještě nemá všechny funkce předchozího systému ALFA 6.6, pilně pracuji na tom, abych je také doplnil - v návrhu se s nimi počítalo.

Zde je vývojový strom programu...

Začátek