16/12/2005
UDÁLOSTI: Z posledních dnů
16. prosince 2005

Jiří Pehe píše v Právu o antikomunismu ODS. V podstatě opakuje to, co už jednou napsal a co shodou okolností taky pořád říká premiér Paroubek: pokud chce ODS opravdu eliminovat politický vliv komunistů, nezbývá jí, než se spojit s ČSSD. To je ovšem ze strany ČSSD vydírání: nevěsta říká nastávajícímu ženichovi, pokud nechceš, aby se ze mne stala prostitutka, musíš si mne vzít. Podmínky si budu diktovat já, protože jinak budeš mít za můj pád do bahna neřesti plnou odpovědnost. A aby si snad nemyslel, že je to z její strany jenom hec, průběžně mu ten pád do bahna neřesti předvádí. Jak jí má ženich věřit, že s tím po svatbě přestane?

Deník Šíp se podle rozhodnutí soudu musí omluvit manželům Paroubkovým za články a fotografie, které prý (cituji dle Práva soudce Sedleckého) „měly informovat o vzhledu premiéra i jeho ženy a byly udělány tak, aby vzbuzovaly úsměv, což nemělo být jejich cílem“. Podivný závěr: když někdo vykonává tak exponovanou funkci, musí občas snést, že vyvolá úsměv. Fotografie hulvátů s transparentem „Paroubku, dnes ji můžeš upálit“, pořízená třicátého dubna, je sprosťárna, která by měla být postižena. Ale titulky „Paroubkovi nemají vkus“, nebo „To je oblek po starším bratru, pane premiére“ by člověk, který není bezmezně ješitný, přešel. Proč by premiér musel mít vkus: kdyby dělal rozumnou a odvážnou politiku, každý soudný člověk mu nedostatek vkusu odpustí. Rozhodnutí soudu, které neodlišilo dva výše zmíněné případy, je precedens k tomu, aby se osoba českého premiéra postupně stala mediálně nedotknutelnou. Což je útok na svobodu slova.

Josef Zieleniec, lídr nového uskupení SNK-ED, řekl Právu několik sympatických myšlenek: Kritizuje ODS za to, že z ní „srší extrémní projekty, které nemají šanci na realizaci“ (velmi šťastná formulace) a za „arogantní rétoriku a hysterický protievropský postoj“ (rovněž přesné). Přesto je nové straně programově blíž ODS než ČSSD. Jenže co platno, do voleb zbývá málo času, program strany bude znám až v lednu, voličská podpora obou sloučených subjektů byla nyní minimální a úspěch ve volbách do Evropského parlamentu, ne nějž se odvolávají, byl podmíněn extrémně nízkou volební účastí (do Sněmovny snad něco přes 50% lidí volit bude). Taky není jasné, jak se strana vyrovnává se smrtícím vlivem Pravdy a Lásky. Zatím to vypadá, že dát hlas SNK-ED je velká sázka do problematické loterie.

„První přiznání: věznice CIA v Polsku byly“, píše v titulku vítězně Právo. Aby to přiznání bylo možné brát vážně, musel by se pod něj ještě někdo podepsat. Zatím to vypadá tak, že je polské verzi týdeníku Newsweek sdělil „vysoký činitel úřadu polského premiéra“, který si ovšem „nepřál být jmenován“.

Václav Havel vsadil na Zelené a tím nad nimi (stejně jako nad všemi, které kdy podporoval) nepochybně podepsal ortel smrti. Vystoupil veřejně (v otevřeném dopise Paroubkovi, dopisy státníkům jsou od Husákových dob oblíbeným žánrem našeho exprezidenta) proti „technokratickému přístupu ke krajině, k půdě, k historickému dědictví a k životu vůbec“, proti „kultu spotřeby“, který se stal „společenským kultem a růst tohoto růstu zaklínadlem“. Varuje, že „po spotřebované energii (v tomto případě jde o uhlí, jde o to, že Paroubkova vláda chce zvýšit těžbu hnědého uhlí) nezbude nic jiného než krajina, která se těžce a za velké peníze vzpamatovává z devastace, a obce vykořeněné ze svých sociálních a kulturních vazeb“. Formuluje originální myšlenku, že „kulturní dědictví je vyšší hodnotou než momentální zisk“. Tyhle duté fráze mohou snad imponovat pár stovkám kavárenských snobů, ale nestačí ani na nohu od poslaneckého křesla.

Poslanecká sněmovna strávila včerejší odpoledne a večer v divokých hádkách koalice (sociálnědemokraticko komunistické) s opozicí. Zajímavé jsou vlastně jen dvě věci: čím dál tím větší nekulturnost toho, co se v PS převádí, a dominance rudé stojedenáctky, která svou shodu a převahu uplatňuje čím dál tím otevřeněji a bezohledněji. Má smysl tohle všechno absolvovat ještě šest měsíců? Neměli by se malí nyní už jen pseudokoaliční partneři vzepřít? Třeba by se ukázalo, že Paroubek není zase až tak tvrdý a ke všemu odhodlaný chlapík. Dělá tuhle politiku (ve vládě s lidovci a unionisty, v koalici s KSČM) proto, že mu jí partneři beze všeho tolerují.

Navíc v Ústí nad Labem narazil premiér na odpor, když instruoval krajskou organizaci strany, aby její představitelé v zastupitelstvu potopili rozpočet, navržený ODS. Krajský výkonný výbor se vzpouzí, Paroubek už označil viníka. Je to signál toho, premiér ve svém sjednocovacím úsilí narazil na jakousi hranici?

Švýcarský senátor Marty, pověřený Radou Evropy, aby vyšetřil obvinění, že americká výzvědná služba CIA unášela podezřelé z terorismu a ilegálně je přepravovala z jedné země do druhé, vypracoval předběžnou zprávu, ve které se prý mj. praví: „Vyšetřování, která probíhají v některých zemích, naznačují, že osoby byly unášeny a přepravovány do jiných zemí bez ohledu na jakékoli právní normy.“ Je třeba připomenout, že v konfliktu s islámským terorismem spolu nezápasí dvě gentlemanské armády, ale bezpečnostní složky záludně napadené země (USA) a bezohlední masoví zločinci. Evropa a její různé nadnárodní instituce se přitom soustřeďují na to, aby Američany kopali do kotníků. Když strana, která má civilizační zábrany, zápasí se stranou, které zábrany nemá žádné, nesmí samozřejmě přejímat metody protivníka, ale musí je zohlednit. Stanislav Drahný se v Mladé frontě Dnes ptá: „Pokud totiž dovolíme, aby vznikla kategorie - byť jen několika - speciálních vězňů, se kterými lze zacházet bez ohledu na lidská práva a mezinárodní zvyklosti, kdo zaručí, že těchto vězňů nebude přibývat a nezačne docházet k "justičním" omylům?“ K justičním omylům může docházet tak jako tak, tito vězňové jsou opravdu speciální a pokud se USA chtějí účinně bránit, bude jich přibývat. Válka holt už není, co bývala, a evropští krasoduchové by se s tím měli smířit.

Po zuřivé hádce v Poslanecké sněmovně se nakonec ODS a ČSSD dohodly, že zákon, podle něhož mají být některé z nemocnic vyřazeny ze státem schválené sítě, vrátí do výborů, takže se bude projednávat ještě v lednu. Že by premiér Paroubek přece jen nebyl takový tvrdý chlapík, jak na první pohled vypadá? Je to jakýsi signál (netřeba ho přeceňovat), vlastně už druhý, první byla minivzpoura v ústecké ČSSD proti instrukcím superlídra, o níž informujeme výše.

Navíc se zrodila další sto první poslankyně: Táňa Fischerová odmítá hlasovat pro zákon o deregulaci nájmů. Tím dostala ČSSD do prekérní situace, protože její hlas bude nutně zapotřebí pro překonání případného senátního veta. Pro ODS je zákon nedostatečný, pro KSČM příliš radikální, v žádném případě jej nepodpoří. Tady se premiér na stojedenáctku spolehnout nemůže.

Existenci věznice CIA v Polsku potvrzuje podle Práva další „nejmenovaný“, tentokrát vysoce postavený člen polské zpravodajské služby. Zdá se, že v Polsku je největším problémem problém sehnat někoho jmenovaného.

„Poslanci chtějí vysvětlení o tajných letech CIA,“ píše Právo. Přesněji řečeno Vladimír Laštůvka a jeho komunističtí kamarádi. Mělo by se snad tedy hned v titulku říci buď „někteří poslanci“, anebo ty tři vyjmenovat – ovšem u komunistů je to tak, že když se tázali dva komunisté, je to jako by se tázal sborově celý klub.

Že si Američané zatýkání a transport osob podezřelých z terorismu chtějí usnadnit, je pochopitelné na pozadí případu Švéda libanonského původu, který musel být zatčen během letu ze Švédska do Libanonu při mezipřistání v Praze, protože Švédsko zásadně nevydává své občany (a vypadá to, že jejich teroristické aktivity řešit taky nechce, americké obvinění švédským úřadům prý nepřipadalo věrohodné). Proto si umylo ruce a zjevně nějak participovalo na krkolomné operaci, při níž byl delikvent v Ruzyni dopaden. Neměly by evropské země projevit jakousi dobrou vůli a přizpůsobit své zákonodárství poněkud změněné mezinárodní situaci?

Poté, co Moravskoslezský kraj prohlásil, že jednání o výkup zbývajících pozemků pro továrnu Hyundai ztroskotala a že se Korejcům pokusí nabídnou pozemky v Mošnově, kde problémy s výkupem nejsou, šli nošovičtí „družstevníci“ velmi rychle na kompromis a dohodli se s krajem – za předpokladu, že zbývajících šest vlastníků rovněž ustoupí. Čtyři z nich vázali svůj postoj na stanovisko družstva, takže jde už jen o dva lidi. Neřekl bych, že vydrží s nervy. Bohužel se potvrdilo, že ze strany „družstva“ to byl jen průhledný a málo důstojný pokr, kterého nechali v okamžiku, když se ukázalo, že by taky nemuseli dostat vůbec nic. Chránit práva takovýhle vlastníků je neradostný job.

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.

Bohumil Doležal

****************************************************************************************************

ZDRAVOTNICTVÍ: Dálkový rozhovor (4)
16. prosince 2005
Pošli e-mailem
Verze pro tisk
Diskuse

Dobrý den, doktore, měl bych další otázku: Jak se díváte na plány ODS před volbami?

Pravice je bohužel v takovém stavu, že se jí prostě nelíbí nic, co jí nepasuje do refrénu. Prvně svůj hrdopych projevila v letních měsících, kdy místo, aby sedla na zadel a makala jak brouk a prosila lidi, kteří jsou jí nakloněni, o náměty, inspirace, názory, poznatky, tak jela na dovolenou, protože měla navrch v těch preferencích, o kterých říká, že jsou všelijak důvěryhodné, když jich má málo.

A co dnes? Když jsem řekl, že cosi udělali špatně s dozorčíma radama, tak se mne zeptali, o co mi jde, jestli chci být v dozorčí radě. A když jsem řekl, že nechci, že už jsem, tak nechápali, proč nedržím hubu. Když jsem jim napsal, jaké hrubé chyby mají v koncepci zdravotnictví našeho kraje, tak mi řekli, že to schválilo zastupitelstvo. Takže když zastupitelstvo schválilo, co je špatně, tak už je to asi dobře, i kdyby v rozporu s definicemi a obecně přijatými konvencemi - chtějí mít pokoj, mají práce nad hlavu.

Zajímavé názory občas slýchám od pana profesora Pafka, ten asi příliš ODS nesedí.

Prof. Pafko se nemůže líbit stranám, protože nepasuje do těch jejich hrátek s majetkem a rozdáváním funkcí. Je to člověk, který svými vyjádřeními přesvědčuje, že je prototypem nestraníka. O tom, že věcem rozumí, není třeba přesvědčovat nikoho. Napsal pár statí pro veřejnost velice srozumitelně. Popisuje věrný obraz skutečnosti a ten nadvakrát hned tak každému není po vůli. A pokud má nějaký náhled, nemění ho podle politické situace, ale vytváří ho podle odborného poznání.

A jaký je váš názor na ty neziskové nemocnice?

Ještě aby nedošlo k omylu: já moc nesouhlasím s tím krokem vlády - já ho jen chápu a chápu ho víc, než zamýšlené kroky pravice. Ten nesouhlas spočívá v tom, že jde o dílčí řešení krize systému a to nikdy nepovede k úspěchu . Nepochopení těch druhých zase spočívá v tom, že jejich úmysly jsou provázeny šlendriánem a diletanstvím, okořeněnými hrdopychem.

Neziskové nemocnice jsou tak ověřenějším a jistějším způsobem zajištění dostupnosti zdravotní péče než by byly plošně všelijak založené a.s. a pár státních fakultních nemocnic.

Je tedy vůbec nějaký rozdíl mezi kroky ČSSD a plány ODS?

Chápu ČSSD:
Její nynější kroky naplňují její ideologii, její volební program a její způsob plnění role státu. Nesouhlasím se způsobem dílčích kroků a se systémem, který je prost jak definic, tak přirozených mechanismů regulace spotřeby péče (odmítnutí přímé účasti spotřebitele na úhradě péče, kvazipojišťovenský systém s nabubřelou byokracií a její mocí). Vím, co ČSSD chce a ona to plní, a proto ji ani nebudu volit.

Nechápu pravici:
Pominu ubohost Unie svobody, raději nic nenapíšu k podivně tvárným lidovcům, vysvětluijícím své úklony zleva doprava jakousi rolí pufru, kterou na sebe prý berou. ODS nechápu, protože ona má úžasnou moc v samosprávách a tak i možnost ukázat lidem, jak to vlastně myslí, ale namísto toho dělá s tou mocí kejkle k vyhrůzení: Za ODS roste síla byrokracie i v počtu úředníků, jim roste chuť moci, oni provádějí transformaci bez solidního nasazení, jako by měnili trafiku na masný růžek, oni ani nedovedou sdělit, co vlastně chtějí, oni pohrdají náhledy jiných až tak, že pohrdlivě a bez úcty k člověku a k jeho právům.

Třeba to, co tu sdělil hejtman těm petentům, to mne zvedlo, byť jsem petici nepodepsal a teď toho docela lituji. (o petici viz níže - pozn.red.).
A hlavní tvůrce jejich zdravotnické koncepce, senátor Julínek, řekne v Sedmičce, že až nastoupí do funkce, nebude se několik měsíců dít vůbec nic!!!!
A když jim člověk sdělí, že nedodrželi zákon, tak ať to aspoň napraví, tak se vysmějou do očí - např. loni zde změnili způsob LSPP (Lékařská služba první pomoci - pozn. red.), museli jsme ji vykonávat v nemocnici při službě ústavní a krom jiných všelijakých rozporů se zákonem jsem jim ukázal, že měli povinnost na úřední desce měsíc předem oznámit změnu stanoviště a neudělali to, tak se ptali, jestli jsem nějaký mluvčí někoho a stejně to na tu úřední desku nedali. A vydali takový návod, co má občan dělat, když náhle onemocní– no, zkoušel jsem se tím řídit a skončilo to na tom, že není kde najít otevřenou lékárnu v noci.

Teď, když vyhlásili, že od 01.01.2006 budeme a.s., tak záhy na to napsali, že jako p.o. budeme znovu zajišťovat LSPP. A další a další srandičky, takže kdo jim má věřit? Ale přesto jim dám hlas u voleb, protože stát, to není jen zdravotnictví. Ale mám z nich strach. Fakt strach. Jsou nečitelní, namyšlení a bez pokory. A nemají pořád náhradu za V. Klause, a tak ani myšlenky. Oznámili novou tvář a jejich TOP vedení je 15 let to samé. Ale zkusím to s nimi ještě jednou. Naposledy. Teda pokud mne nenamíchnou a to pak k volbám nepůjdu vůbec.

A jednu maličkost navíc, to k vidění demokratických principů pravicí:

Tu v kraji byla sepsána petice na podporu zákona o neziskových nemocnicích. Já nechci hodnotit, zda dobře nebo špatně, myslím si, že špatně, ale to je vedlejší. Hejtman kraje petentům veřejně sdělil, že petice je neaktuální, protože zastupitelstvo už rozhodlo. To já mám za hrdopych moci a popření petičního práva. Kdyby řekl, že to prostuduje, že nějak odpoví, vysvětlí, vyvrátí nebo tak, prosím. Ale takovéto sdělení vyvolalo samozřejmě odpor.
Dělají si do vlastního hnízda a to mi strašlivě vadí. Takové počínání povede jen k vítězství levice - zdravotníci mají většinou pravicové smyšlení a jsou od něj odrazováni pravicovými politiky, kteří se mají za bohorovné a chraň Bůh je upozornit, že dělají chybu - to hned slyšíte "proč jste se dal k levičákům" a tak. Nechápou už vůbec, že poplácáváním po ramenou se nechávají jen utvrzovat v omylech.
To už komunisti v 80. letech, když jim člověk něco vytknul v odbornosti, tak se aspoň chytli za nos. Tito dnes si z vás jen udělají nepřítele, byť jim dáváte volební hlas. Člověk ani neví, před kým se má zachránit. Fakt běs.

(pokračování)

Jiří Wagner


*****************

citátem Einsteina, který na dotaz, proč se angažuje v mírovém hnutí, když politice nerozumí, odpověděl asi toto: "Myslím, že člověk, který je sběhlý v logickém myšlení, dovede být i v odlehlé problematice užitečnější než lidé, kteří myslí málo nebo vůbec ne".


*****************
Idealisto! Tady se ututlá (a prozradí) vždycky všechno,jsme v čechách...:
Autor: Můj milý IP: 195.113.181.xxx Datum: 16.12.2005 07:24
Vše se provalí, aby se to vzápětí ututlalo.V Rusku je to obráceně, tam se vše ututlá, aby se to pak provalilo.Opravdu je škoda, že nikdo nerealizoval ten povedený projekt ze sedmdesátých let minulého století, kdy všichni politici a poslanci dostali telegram s textem : "prasklo to. stop. zmiz. stop." a většina "postižených" si vzala dovolenou, odjela "někam" na služební cestu, nebrala telefon (tehdy ještě nebyl mobil, báječná to doba..). Jak tipujete dopad podobné akce u nás? i když, tady má politik z ostudy kabát a nic se neděje...


Autor: Novák IP: 83.148.30.xxx Datum: 16.12.2005 05:24
Ano. Samozřejmě, že korupce je již dávno prorostlá skrz celou společnost. Říkat NE může snad jen poustevník nebo notorický lhář. Celý společenský systém je veden ke korupci, neboť PENÍZE NESMRDÍ a vytčeným cílem je Zlaté tele. Čím dříve se k němu kdo dostane, tím je lepší a tedy váženější. Peskováni a trestáni jsou jenom ti, kteří se patřičně nerozdělili.

*****************

SPOLEČNOST: Příprava lokality pro investora po česku
16. prosince 2005

Nevelká obec Nošovice nedaleko Frýdku-Místku o síle necelé tisícovky obyvatel přijde, jak se zdá, o životní investici a zůstane nevelkou obcí živící se převážně zemědělstvím i nadále, byť 84% občanů bylo pro prodej pozemků firmě Hyundai prostřednictvím Moravskoslezského kraje.

Silná slova o zákonu o vyvlastňování soukromého majetku padala v mediích i ve sněmovně, strašilo se komunistickými postupy z let 1948-49. Předseda vlády Paroubek zákon prosazoval, opozice do něj bušila. Tvrdila, že vyvlastnění se dá vztáhnout jen na liniové státní stavby apod. Bylo to všechno nutné?

Pokud bych chtěl dosáhnout shora popsaného stavu, budu postupovat následovně. Vyberu jednu lokalitu, např. Nošovice a oznámím obci a jejím vlastníkům půdy, že jejich lokalita je ta jediná v celém širém světě, kde vlastně může automobilka bohatého investora stát. Nedivme se, že se vlastníci půdy chovají tržně, my bychom se ostatně nechovali jinak. Metr půdy pod deset tisíc by nešel, proč nezabezpečit sebe a třeba i potomky do konce života.

Pokud by příslušní krajští, potažmo státní úředníci uvažovali poněkud efektivněji, vybrali by alespoň předběžně řekněme pět možných lokalit a oznámili by, že investor postaví fabriku tam, kde mu nabídnou nejvýhodnější podmínky, k nimž patří i ceny za nákup pozemků. Potom by si každý asi rozmýšlel kolik za pozemky bude chtít, aby „neutřel“.

Krajský hejtman Tošenovský ze situace ještě vybruslil celkem se ctí, když dodatečně vybral lokalitu Mošnov, ale těžko už zabrání tomu aby se nošovičtí vlastníci pozemků nerozhádali mezi sebou, nevražili na sebe i pěkných pár let a necítili se státem podvedeni.

Buď se jedná o prostou úřednickou hloupost, anebo byli dotčení úředníci do prodeje pozemků sami namočeni - máme ještě na paměti aféru úředníků Pozemkového fondu ČR.

Josef Ptáček


**********************

Autor: Jf IP: 217.196.211.xxx Datum: 16.12.2005 11:40
Nedustojne podlezani lokalnich politiku globalnim gigantum. Toto jsou investicni pobidky. Cesi uz by to meli znat z prikladu fabriky Philips na nemoderni televize. Myslite ze Philips netusil ze klasicka "bedna" ma odzvneno? Nikoliv, vedeli to velmi dobre presto navratnost investice diky ceskym darum byla velmi rychla a podnik rentabilni.
Jednou jsem videl plakat na punkovy koncert na kterem stalo " Akce podporme silne, vytezek z koncertu bude predan firme Coca Cola" paraela je podobna...
Ceske male a stredni podnikatele kteri kapital drzi v zemi a maji zajem o trvaly rozvoj zdejsi politicka elita povazuje za mentalne retardovane a vymackne z nich posledni korunu se kterou pak "voprdelkujou" Hyundaji. Tento zese za retardy pravem povazuje je.