Stavebnice: Revell 04051
Obtisky: Mark I. Decals 14440 – České výsostné znaky Low-vis
Stíhačka, jakou svět neviděl… Když byl v roce 1988 oficiálně odtajněn letoun se sníženou zjistitelností (stealth) vyráběný firmou Lockheed a bylo uvedeno přidělené typové označení F-117, okamžitě se vyrojily spekulace o letounu, který by měl obsadit chybějící devatenáctku mezi F/A-18 Hornet a F-20 Tigershark. Uvádělo se, že odtajnění typu F-117 poukazuje na vyvíjený stealth letoun další generace, který by mohl obsadit označení F-19.
Toho si všimli lobbisté a obchodníci kroužící kolem ministerstva obrany jedné menší středoevropské země a zavětřili další příležitost. Není divu. Peníze z podařených akcí, jako například modernizace tanků T-72 (1994), výměna MiGů-29 za vrtulníky W-3A Sokol (1995), náhrada bitevních Su-25 lehkými bitevníky L-159 (2000), nákup transportérů Pandur (2009) a náhrada dopravních An-26 stroji CASA C-295 (2010), se již rozplynuly mezi nemovitosti, jachty a drahé dovolené, tak bylo třeba zase trošku popracovat.
Na druhé straně, zejména po sestřelu F-117 nad Srbskem, ochladl zájem amerických ozbrojených složek o letouny, kde bylo ve prospěch stealth vlastností obětováno vše ostatní, od rychlosti a manévrovatelnosti až po výzbroj. Najednou tedy firma Lockheed měla projekt, který ztrácel podporu, současně existovala skupina osob, hledající další velký obchod. Bylo otázkou času kdy se obě strany setkají, k čemuž nakonec i došlo. Výsledkem byl pronájem 4 kusů letounu Lockheed F-19 pro letectvo Armády České republiky, samozřejmě zbaveného většiny speciálních technologií a vybavení, protože tak moc nám zase naši spojenci nedůvěřují.
Letouny byly tak tajné, že se spekuluje o tom, že nikdy neopustily Mojavskou poušť a do Evropy byly dodány makety pro nácvik pozemního personálu a počítačové simulátory pro letový výcvik. Celkově vzato šlo o geniální obchod, protože letoun, který stojí v hangáru v Mojavské poušti se nemůže rozbít, nespotřebovává palivo ani náhradní díly. Nemá žádné nedostatky, které by bylo nutno reklamovat a někdo by je musel odstranit, zato co do vlastností a výkonů vždy splňuje na něj kladené požadavky. Zajímavé je, že celá transakce unikla pozornosti médií, takže jak zahájení pronájmu, tak jeho ukončení v roce 2015 proběhlo v naprosté tichosti.
Model
Model letounu F-19 v měřítku 1:144 uvedla na trh firma Revell na základě spekulativních nákresů. Později se ukázalo, že přestože předlohu nikdo neviděl, model se s ní až na drobné detaily velmi dobře shoduje. Jedinou větší odlišností je provedení trysek motorů, kde Revell nabízí jakési difuzory a mechanismus změny vektoru tahu, zatímco ve skutečnosti šlo o jednoduché trysky.
Stavba
Přes celkově dobrý dojem je na modelu několik míst, která slouží vylepšit. Jedním z nich jsou sací kanály motorů, kde se vyplatí zabudovat jejich prodloužení do trupu ze stočeného kousku plastu. Také je třeba odzadu zkrátit pumovnici a to zhruba na polovinu délky – jinak by nebylo kam umístit motory. Výsledkem je, že letoun může být vyzbrojen pouze jedním kusem podvěšené munice, což v důsledku vede k tomu, že jej víceméně není možno používat v klasické stíhací roli, ale spíše jako taktický bombardér – tedy stejný posun, jako u F-117, a stejně jako zde nedošlo k přeřazení do kategorie útočných letounů (A – Attack). Do pumovnice jsem zavěsil raketu Maverick (AGM-65).
Zbarvení
Jak již bylo uvedeno, spekuluje se, zda byly do ČR dodány skutečné letouny, nebo jen makety pro nácvik údržby. Ačkoliv měly být za všech okolností ukryty, traduje se, že ne vždy tomu tak bylo…
„A čo vy tuná s hentým?“
„Soudr— pane generále, rotný Macháček. Provádím zde močení.“
„No dobre, už som sa zľakol. A čo vy tuná robíte?“
„Strážím naši bojovou techniku, pane generále!“
„Akú techniku? Akože hento placaté čosi?“
„Ano, pane generále! Nejmodernější výzbroj našeho letectva. Neviditelný letoun.“
„Ako neviditeľný? To hovorte svojej materi. Veď ho vidím!“
„Ano, pane generále, ale pro radar je neviditelný.“
„Radan Radanovič že by ho nevidel? Či až toľko pije? Ale ja ho vidím, aj imperialist– no voľakí títo špióni tiež. Ako to že nie je maskovaný?“
„Pane generále, on má speciální povrch a díky němu je neviditelný.“
„Ale maskovaný nie je. Zobertě pikslu farby a zopár vojakov a do hodiny bude mať maskovanie.“
A tak, dle rozkazu generála, původní černohnědý povrch, tvořený feritovou barvou, pokryly plochy šedé a bílé barvy. Celkem práci si s tím chlapci dali, i výsostné označení znovu namalovali a dokonce v předpisovém provedení. Snad byl pan generál spokojený.
Model je nastříkaný barvami ModelMaster, obtisky jsou kombinací popisků z aršíku stavebnice a výsostných znaků z aršíku Mark I. Decals.
Fotogalerie