Mitsubishi A6M2b Rei-Sen (Zero)
1:72 / Airfix A01005
A6M5 Zero / Eduard SS200
31.01.2012
Mitsubishi námořní typ 0 palubní stíhač, také známý jako A6M Rei-sen a na straně amerických protivníků jako Zero, je jedním z nejslavnějších letounů historie. Na začátku války v Pacifiku získal proslulost v manévrovém boji, později však začaly být na obtíž chybějící prvky pasivní ochrany jako samosvorné nádrže a pancéřování sedačky pilota.
Po celou válku byl jedním z hlavních strojů japonského námořnictva a jako takový byl dále vyvíjen až do vrcholného návrhu A6M8 z dubna 1945.
Model
Britský Airfix pokračuje ve chvályhodném trendu vydávání nových modelů za velmi příjemné ceny. K výročí přepadení Pearl Harboru vydal dva modely: P-40B a A6M. A právě druhý jmenovaný mě zaujal jak provedením, tak cenou.
V jednoduché krabičce se nachází 47 dílů. Rytí je negativní, možná pro někoho příliš hrubé, mě se zdá přiměřené. Velmi pěkně je vyřešen kokpit, včetně vnitřní konstrukce, přepážek a palubní desky. Motor se skládá ze dvou hvězdic, chybí snad jen rozvody a sací a výfukové potrubí, které ale vzhledem k velikosti motorového krytu nebude viditelně chybět.
Pořídil jsem Zoom od Eduardu k vylepšení kokpitu, nicméně na řadu dílů, jako např. vnitřní konstrukci trupu nebude nutno použít vzhledem k velmi dobrému provedení stavebnice.
Stavba
Ke stavbě v podstatě není co dodat. Těch pár dílů velice dobře pasuje dohromady, palubní deska od Eduardu výrazně pomůže. Průhledný kryt kabiny jsem rozříznul a střední díl nahradil vytaženým z fólie přes původní - aby šel přetáhnout přes zadní pevnou část. Křídelní kulomety jsou z kousku injekční jehly, Pitotova trubice z kousku drátku. A to je opravdu vše - tmel není třeba, detaily jsou přiměřeně jemné, hlavní sestavy výborně navazují.
Zbarvení a označení
Ve stavebnici je zeleno-šedý stroj z Nové Guineje v roce 1944, já jsem si ale chtěl postavit letoun z Pearl Harboru (mimochodem nabízený ve stavebnici provedení "starter set" s lepidlem a barvami). A tak jsem si obtisky vyrobil sám podle barevného schématu stavebnice Airfix A55102 na stroj A6M2b-21, útočící z lodi Akagi na Pearl Harbor 7.12.1941.
Pokud se barevného provedení týká, japonská šedozelená je poměrně mystická barva, nicméně její ztvárnění v návodu doporučovanou Humbrol 90 mi přišlo hodně odvážné. Raději jsem sáhnul po Humbrol 129 a na motorový kryt použil Agamu B9L. Modrá metalíza v podvozkových šachtách má jako základ metalizér Humbrol 27002, přetřený X-23 od Tamyie. Pruh na trupu je Humbrol 60, pruhy na SOP jsou ModelMaster 1708E. Následovala vrstva lesklého laku a obtisky jako kombinace mého archu (znaky a označení jednotky) a stavebnice (popisky). Po zaschnutí obtisků přišla opět vrstva lesklého laku a patina pomocí olejových barev, na závěr matný lak Vallejo a na motorový kryt polomatný lak ModelMaster.
Závěr
Za nějakých 160 Kč včetně leptu sakra hodně muziky - velmi pěkný a snadno sestavitelný model.

Model