SdKfz.140 Flakpanzer 38(t)
1:72
UM 348
03.11.2008
Německý protiletadlový samohybný kanón oficiálně označený Flakpanzer 38(t) auf Selbstfahrlafette 38(t) Ausf M (SdKfz 140) vznikl v roce 1943 na podvozku československého lehkého tanku LT vz.38. V období od listopadu 1943 do února 1944 bylo postaveno 141 kusů včetně jednoho prototypu. Stroj byl zamýšlen jako standardní protiletecká ochrana na úrovni tankové roty, avšak zkušenosti s jeho nasazením byly rozpačité. Nejen že neposkytoval požadovanou ochranu zejména kvůli málo účinnému kanónu, ale díky slabému pancéřování se často sám stával terčem leteckých útoků. V pozdějším období byl proto spíše používán pro boj s nepancéřovanými a lehce pancéřovanými pozemními prostředky spojenců. Většina strojů byla nasazena na západní frontě, malé množství sloužilo na východní frontě.
Model
Po celkem dobrých zkušenostech s LT vz.38 jsem pořídil model SdKfz.140 od ukrajinské firmy UM.
Krabička
Krabička s bočním otevíráním má zespodu barevné schéma, bohužel pouze v evropské žluté. Je to trochu škoda, neboť existuje spousta zajímavějších zbarvení.
Pohled dovnitř
V krabičce jsou kromě standardních rámečků pro stroje na podvozku LT vz.38 známé kvality rámečky specifické pro konkrétní verzi. Díly mají jemné detaily, na některých jsou drobné propadliny (např. dno korby) a na některých jsou kolečka od vyhazovačů (např. pancéřové desky nástavby). Celkem vzato, nevidím nic, co by se dalo považovat za závažný problém.
Stavba
Návod je bez problémů srozumitelný a dobře vede při sestavování. Trochu jsem bojoval s pásy - horní část je ze čtyř kusů, které doporučuji slepit předem a jako celek usadit na model. Ostatní díly bez problémů pasují na svá místa, anténu jsem nahradil kouskem drátu. Vzhledem k otevřenému bojovému prostoru je třeba napravit podle mě největší nedostatek stavebnice, a to prázdný prostor kolem kanónu. Proto jsem z plastových destiček slepil bedny na munici a umístil do interiéru. Další úpravou bylo sedadlo střelce, kde jsem vyrobil nový sedák, a kolečko ovládání náměru, které je z kousku drátu. Kanón s lafetou je celkem pěkný, přiložené leptané díly mu rozhodně pomohou. Na pancéřové pláty je třeba zevnitř doplnit rychlospojky držící pláty ve vztyčené poloze, a to jak na pláty vztyčené, tak na sklopené.
Zbarvení a označení
Barevné provedení bylo trochu lidovou tvořivostí - na evropskou žlutou (Humbrol 83) jsem natřel hady zelené (Humbrol 30) a hnědé (Humbrol 119). Z obtisků jsem použil kříže, číslo 13 a znak 12. pancéřové divize SS "Hitlerjugend" nasazené v Normandii v roce 1944. Celé vozidlo jsem pak přelakoval čirým akrylovým matným lakem ModelMaster s malým přídavkem pískové a vyzkoušel patinu olejovými barvami. Nakonec jsem zaprášil pigmenty Stardust (světlý prach a tmavá zem) a znovu přelakoval.
Závěr
S výsledkem jsem velmi spokojen, vzhled odpovídá vynaloženému úsilí.

Model