Bojové vozidlo pěchoty Warrior MCV (Mechanized Combat Vehicle) bylo vyvinuto ve Velké Británii v polovině 70. let 20. století. Britská armáda vozidlo zařadila do výzbroje v květnu 1987 a do roku 1995 obdržela poslední 789. z původně objednaných 1053 kusů.
Warrior má konstrukci svařovanou z hliníkových slitin, pohání jej dieselový osmiválec do V typu Perkins CV8 TCA o výkonu 550k, výkon je přenášen převodovkou American Allison X300-4B vyráběnou v licenci firmou Perkins Engines ve Velké Británii.
Vozidlo je vyzbrojeno 30mm kanónem RARDEN a 7.62mm kulometem L94A1. Posádku tvoří velitel, řidič, střelec a 7 členů výsadku.
Warrior byl na základě praktických zkušeností z války v Iráku a v bývalé Jugoslávii dovybaven přídavným pancířem chránícím boky a předek vozidla.
Model
Mezi malou technikou jasně vede model firmy Revell - sice není nejlevnější, ale podařilo se mi jej získat za velmi příjemnou cenu z výprodeje rušené prodejny.
Krabička
s bočním otevíráním nevybočuje ze zavedeného standardu Revell.
Pohled dovnitř
Spousta jemných dílků slibuje bezproblémovou stavbu s minimálními úpravami. Jediným problematickým místem je koš na výstroj na zádi věže a na boku korby. Proto jsem se rozhodl pro použití leptaných doplňků Extratech.
Stavba
Stavba probíhá bez jakýchkoliv komplikací, dokonce i blatníky jsou i z vnitřní strany provedeny velmi pěkně (na rozdíl např. od stavebnice
T-72M stejného výrobce).
Z kovových doplňků jsem použil téměř vše, nadchly mě zejména mříže na světlomety a koše na výstroj. Jedinou úpravu jsem provedl na výmetnicích zadýmovacích granátů - původní provedení se mi zdálo příliš zjednodušené. Tato úprava i použité kovové díly jsou vidět na fotografiích.
Zbarvení a označení
Ze dvou variant nabízených ve stavebnici (černo-zelené a hnědo-zelené) jsem vybral hnědo-zelenou. Trochu jsem bojoval z rozmístěním barev podle schématu v návodu, ale s pomocí obrázku na krabičce jsem se výsledku nakonec dopracoval. Odstíny barev jsou uvedeny pouze ze vzorníku barev Revell, není ale problém převést je např. na Humbrol. "Africkou" hnědou jsem namíchal z červené, žluté, oranžové a černé Humbrolky (60, 154, 18 a 33), zelená je Humbrol 30. Obtisky jsou naneseny a usazeny s pomocí vodiček Agama, čísla na zadních schránkách si vyžádala opakované přetření Hypersolem aby správně okopírovala povrch. "Skla" periskopů jsou vybarvena zelenou ModelMaster 1571 (Flat Green). Pak jsem model přetřel velmi řídkou akrylovou barvou ModelMaster 4897 (Tan) a 4675 (Rust) pro zvýraznění detailů, následovalo zaprášení pigmenty Stardust SD05 (tmavá zem) a SD06 (tmavý prach) a konečné přelakování čirým matným lakem ModelMaster 4636.
Závěr
S výsledkem jsem velmi spokojen, leptané díly jsou velmi dobře a smysluplně využitelné a výrazně zlepší vzhled modelu.