Stavebnice: ESCI 9007
Obtisky: Propagtem 72104
Kromě řady jiných zemí byl letoun F-104 vyráběn a používán v Japonsku. Jednomístná varianta F-104J byla odvozena od F-104C, avšak vnějšími rysy odpovídá spíše F-104G, zejména je vybavena SOP větších rozměrů. Hlavním úkolem F-104J byla protivzdušná obrana. Letoun byl poháněn motorem J79-IHI-11A licenčně vyráběným v Japonsku, standardní výzbroj tvořil kanón M-61 Vulcan ráže 20 mm a 4 protiletadlové rakety AIM-9 Sidewinder.
Model
Po dobrých zkušenostech se stavbou F-104C a přestavbami XF-104 a NF-104A jsem neváhal když se mi naskytla příležitost ke koupi osvědčené stavebnice ESCI. Obtisková varianta sice obsahovala tygří zbarvení belgického a kanadského letectva, ale pro mé záměry – postavit si vůbec první model nesoucí japonské Hinomaru – bezvadně vyhovoval.
Krabička
je otevíraná shora, graficky zcela ve standardu ESCI, ukazuje obě nabízená zbarvení.
Pohled dovnitř
Několik rámečků známé kvality s jemným negativním rytím a poměrně podrobnými detaily, tentokrát provedené z šíleně žluté hmoty.
Stavba
Vzhledem k tomu, že jsem již na začátku rezignoval na jakékoliv větší úpravy, model jsem sestavil tak, jak je v krabičce včetně použití původního překrytu kabiny a obtisků na palubní desku.
O to větší pozornost jsem ale věnoval volbě zbarvení. Po prolezení internetu jsem dospěl k závěru, že barevná provedení japonských letounů jsou mnohem zajímavější než u většiny ostatních letectev – našel jsem varianty celokovové, šedé v jednou nebo dvou odstínech, šedo-zelené, šedo-modré i černé. A tak po dlouhém vybírání jsem zvolil F-104J číslo 36-8526 od 204. squadrony 5. křídla ze základny Tsuiki, kamuflovaný dvěma odstíny šedomodré barvy přes původní světle šedou. Při stavbě jsem nepoužil žádné doplňky, vše je tak, jak je to v krabičce.
Zbarvení a označení
Celý letoun má základní nátěr šedou Humbrol 127, barevná pole jsou odstínů Humbrol 157 (světlejší) a Humbrol 77 (tmavší). Obtisky jsou částečně z archu přiloženého ve stavebnici (zejména popisky), částečně z archu Propagteamu č. 72104, který ovšem neobsahuje ani pruhy na SOP, ani čísla mnou zvoleného stroje. Chybějící součásti značení jsou z domácího archivu, čísla jsou z archu čísel USAF.
Patina je naznačena oškrábáním a přetřením částí označení a přetřením čirým lakem ModelMaster 4636 s příměsí barvy ModelMaster 4675 (Rust)
Závěr
S výsledkem jsem velmi spokojen, je to v pořadí již můj čtvrtý Starfighter a první model s japonskými znaky.