Stavebnice: Hobbycraft HC1356
Letoun vznikl jako zvětšený FH-1 Phantom téže firmy, byl postupně vyráběn ve čtyřech hlavních variantách. Banshee byly ve své době hlavním stíhacím letounem US Navy pro každé počasí.
Model
Před nějakým časem se objevily modely firmy Hobbycraft a dle mého soudu jsou poměrně slušné.Krabička
Relativně velká krabička s vrchním otevíráním je opatřena kresbou dvojice modrých Banjo, kresba může být inspirativní při povrchové úpravě modelu.
Pohled dovnitř
Docela velký model s negativním rytím, celkem obstojně vybavený detaily, dobrý základ pro seberealizaci.
Stavba
Rozhodl jsem se postavit „krabičku“, tzn. nepouštěl jsem se do jakýchkoliv výraznějších úprav. Věci, které dle mého názoru za úpravu stojí, jsou:
Kabina: rekonstruoval jsem vybavení kabiny včetně palubní desky, která je ve stavebnici silně schematická. Úpravu zaslouží i sedačka, doplnit je nutno také vybavení za sedačkou pod čirým překrytem. Překryt jsem vylisoval z fólie přes původní plastový a odsuvnou část doplnil rámem.
Sací kanály: jsou vyřešeny jako zaslepená díra, je dobré vymodelovat kanály dle fotografií (i když to není nejjednodušší).
Jinak jsem vše nechal víceméně tak, jak je to ve stavebnici.
Zbarvení: zvolil jsem celomodrý stroj of VF-11. Jako největší problém se ukázalo získat příslušnou modrou barvu, nakonec jsem použil odstín Agama B9 (britská lesklá mořská modrá). Obtisky jsou (na Hobbycraft) poměrně slušné a s vyjímkou rámu kabiny jsem použil vše včetně červených doplňků. Patinu jsem provedl hnědou olejovou barvou zapuštěnou do linek paneláže, možná mohla být výraznější. Nakonec přišel lesklý lak Humbrol – a je to.
Fotogalerie
F2H-4 Banshee, 127654/P 103, VP-11, USS Coral Sea, březen 1956