S-75 Desna (1:72)

Doba čtení: 3 min.

Stavebnice: Gran 7208

Protiletadlový raketový systém S-75, na Západě známý spíše jako Guideline, případně SA-2, patří k celosvětově nejrozšířenějším raketovým systémům protivzdušné obrany.

Systém byl vyvinut v SSSR v padesátých letech 20. století a kromě států Varšavské smlouvy byl dodáván do řady spřátelených zemí v Africe, Asii i na Středním Východě. Systém se proslavil zejména sestřelem špionážního U-2 nad Sverdlovskem v bývalém Sovětském Svazu dne 1. května 1960. V průběhu let byl systém mnohokrát modernizován, ať již se to týká rakety, nebo naváděcí soustavy, komplety posledních provedení se pravděpodobně stále vyrábí v Číně.

Model

V měřítku 1:72 byl svého času k dostání model firmy Gran‘ a mě napadlo, že to může být příjemné zpestření od modelů letadel – a také bylo.

Krabička

SA-2 někde v džungli, v pozadí padající F-4: že by Vietnam?

Pohled dovnitř

Nemnoho dílků, na první pohled celkem obstojných. Bližší zkoumání odhalilo některé nesrovnalosti, ale to hlavní se ukázalo až při stavbě.

Stavba

Ačkoliv ze začátku vždycky stavím „krabičku“, tzn. nepouštím se do výraznějších úprav, tentokrát jsem nevydržel, zvláště vybaven podklady z edice WWP: ZiL-157.

Od začátku jsem uvažoval o nějakém provedení používaném v naší armádě, takže jsem předem vyloučil různé divoké verze a kamufláže. Nejprve si musíte ujasnit, kterou verzi budete stavět. Vzhledem k rozměrům a tvaru rakety by mělo jít o nejstarší V-750, V-750V, V-750VK nebo V-750VN, tedy komplety označené SA-75 Dvina, nebo S-75 Desna. Komplet S-75M Volchov obsahoval raketu V-750M, V-750SM nebo V-750AK, které jsou delší, mají jiný tvar špičky a jiné rozmístění panelů. Rakety kompletů SA-75 a S-75 byly odpalovány z rampy SM-63 II, na rozdíl od pozdějších provedení s rampou SM-90. Takže z tohoto pohledu mi vyšla moje kombinace S-75 Desna: střela V-750VK, rampa SM-63 II.

Rampa

Studiem fotografií jsem došel k závěru, že hlavní část, která bude potřebovat úpravu, je rameno. Osu kloubu jsem posunul do středu, natmelil a vybrousil výstupek na spodní části, vybrousil nový „zub“ zajišťovacího zámku, srovnal celkovou geometrii. Vybrousil jsem zuby na čtvrtkruhu náměrového převodu a doplnil některé drobné detaily.

Také skříně obsahující pohon a podstavec jsem upravil – odstranil jsem povrchové detaily a nalepil nové, včetně madel, stupaček a zámků. Znova jsem vytvořil také kryty pružin vyvažovačů mezi bloky pohonu, z kousku tyčinky jsem doplnil pastorek náměrového převodu, to vše za neustálého začišťování a hlídání s podklady.

Deflektor plynů pod tryskou rakety je třeba také výrazně začistit a doplnit o mechanismus ukotvení k rampě, osadit opěru pod deflektorem je proti tomu hračkou.

Raketa

Hlavním nedostatkem rakety je, že oba stupně jsou z jednoho kusu. To sice zjednodušuje stavbu, ale zcela znemožňuje detailní provedení spoje obou stupňů. Takže řešení je jediné – odříznout. Druhý stupeň je pak třeba zaslepit a vytvořit jen malý otvor, odpovídající průměru trysky motoru 2. stupně. Také je třeba doplnit čep vedení rakety po rampě.

První stupeň je pak třeba vybavit detaily na čele a zejména pak konstrukcí pro připojení druhého stupně. V oblasti kormidel 1. stupně je třeba doplnit na fotografiích velmi dobře viditelné výztuhy kolem trysky, vzhled trysky vylepší vnitřní kužel (alternativou je použít přepravní záslepku).
Po spojení obou stupňů je třeba doplnit vedení podle fotografií.

Zbarvení

Provedl jsem standardní zelenou rampu (Humbrol 155) a šedou raketu (Humbrol 127). Raketa nese poměrně velké množství popisek (které ve stavebnici budete marně hledat). Rampu i raketu jsem patinoval řídkým čirým lakem, ušpiněným hnědou barvou.

Závěr

Navzdory původnímu přesvědčení jsem do modelu investoval relativně hodně úsilí aby se alespoň přibližně podobal své předloze, ale nakonec jsem s výsledkem celkem spokojen.

Fotogalerie