Model: Attack 14411
Doplňky: CS/CZ roundels (Mark I Decals 14402)
Dvoumístná cvičná varianta stíhacího bombardéru Su-7B vznikla v polovině 60. let v SSSR a byla dodávána do zemí, které měly ve výzbroji i jednomístné stroje. Původní verze Su-7U vycházela z jednomístné Su-7B, verze UM odpovídala jednomístné BM.
Model
Krabička s bočním otevíráním se skrývá 46 negativně rytých dílů plus jeden čirý. Model má překvapivě podrobně ztvárněné detaily, např. sedačky každou ze 3 dílů, kola hlavního podvozku oddělená od podvozkových noh, detaily v šachtách hlavního podvozku a kužel sacího ústrojí.
Stavebnice nabízí 5 variant zbarvení (Československo, Egypt, SSSR, Indie a Polsko).
Stavba
Stavbu modelu jsem zahájil jako obvykle pilotním prostorem. Stavebnice obsahuje podlahu a dvě sedačky sestavované ze zadní části a bočnic. Chvíli jsem uvažoval o doplnění dalšího vybavení, ale i vzhledem k velice omezené prosklené ploše překrytu kabiny jsem kokpit ponechal jak je ve stavebnici. Pokračoval jsem zaslepením trysky uvnitř trupu a přepážkou pro ustavení vstupního kužele. Doporučuji odříznout kužel a vlepit pouze přepážku a kužel nainstalovat až po nabarvení a slepení polovin trupu, jinak lze jen velmi těžko uhlídat jeho správnou polohu uprostřed vstupního prstence.
Následovalo slepení trupu, nalepení křídel a výškovky. Pak jsem nainstaloval podvozky, nejprve přední a pak hlavní, kde jsem mírně zahloubil otvory pro usazení, jednak pro zpevnění spoje, ale také k získání správného postoje letounu. Následovalo přilepení kabiny, závěsníků (zatím bez podvěsů) a Pitotovy trubice na přídi – ta je z kousku drátu, včetně drobných křidélek.
Zbarvení a označení
Dopředu mi bylo jasné, že to bude některý ze strojů československého letectva, ve stavebnici je nabízen stroj číslo 0526 v barvě kovu. Koketoval jsem chvíli s celokovovým letounem číslo 1014 se znakem na přídi, ale nakonec jsem se rozhodl pro kamuflovaný stroj číslo 1017.
Spodní plochy jsou natřené barvou Humbrol 147 s malým přídavkem modré, horní jsou pískové Humbrol 63 s tmavě zelenými poli Humbrol 30. Zelená na disky kol, sací kužel a kryty na vrcholu SOP je Revell 62. Poté jsem model přelakoval lesklým akrylovým lakem ModelMaster a nanesl obtisky. Bohužel, čs. znaky v mém aršíku mají posunutou modrou barvu, sice ani ne o půl milimetru, ale v tomto měřítku je to velmi vidět. Takže jsem použil znaky z aršíku od Mark I Decals, číslo na přídi je vlastní výroba a tisk na laserové tiskárně na čirý obtiskový papír.
A pak už jen matný lak, dolepit podvěšené nádrže a raketnice, dolepit kryty podvozků a hotovo.
Závěr
Velice hezký model naprosto ošklivého letounu. Doporučuji.
Fotogalerie