Shenyang FT-6 (1:144)

Doba čtení: 2 min.

FT-6Model: Mark I Models 14413 (1:144)

Dvojmístný cvičný stroj, vzniklý v Číně na základě licenčně stavěného MiGu-19. Původní trup byl prodloužen o 84 cm, čímž vzniklo místo pro druhého pilota. V čínském letectvu stroj sloužil pod označením JJ-6, jako FT-6 byl exportován do řady zemí, které používaly i jednomístnou variantu, ať již původní sovětské výroby, nebo původem z Číny.

Model

Stavebnice je k dispozici v omezeném počtu (jako limitka), díly jsou nasypány do sáčku, na klipu sáčku je přehled všech nabízených kamufláží (Egypt, Pakistán, Tanzánie a Bangladéš).
Díly jsou totožné s dříve vydanou stavebnicí JJ-6 firmy Attack, jsou negativně ryté. Potěší odlévané pilotní prostory, nepotěší tloušťka materiálu překrytu kabiny.

Stavba

Model lze sestavit snadno, trochu pozornosti zaslouží správné nastavení vzepětí křídla (do mínusu) a také délka noh hlavního podvozku k dosažení realistického postoje na zemi. Překryt kabiny doporučuji vylisovat nový přes původní, který je velmi tlustý.

Zbarvení a označení

Uvítal jsem nabídku alternativních zbarvení k obligátně nabízené čínské a pakistánské variantě a rozhodl se pro nejpestřejší z nich – Bangladéš. Písková má základ v Humbrol 63 s příměsí bílé Humbrol 34 a oranžové Humbrol 18, hnědá vychází z Humbrol 133 s přídavkem žluté ModelMaster 1708, zelená je Humbrol 30. Spodní plochy vycházejí ze středomořské modré Humbrol 25 s přídavkem zelené Revell 62. Pak následovala vrstva lesklého laku. Obtisky jsou dostatečně jemné a přesné a jejich nanesení nečinilo problémy, pouze jsem červené pruhy obepínající zadní část trupu a příď nahradil proužkem ze zbytků. Nakonec jsem celý model přelakoval matným lakem.

Závěr

Velice hezký model, rychlá stavba, doporučuji.

Fotogalerie