CS-92 (1:144)

p2200006

Model: Eduard

Po skončení druhé světové války zůstalo na území bývalého Protektorátu množství německé vojenské techniky včetně nejmodernějších stíhacích letounů Me-262. I s ohledem na zapojení protektorátních zbrojovek do jejich výroby bylo rozhodnuto o rekonstrukci co nejvyššího počtu kusů pro potřeby obnoveného československého letectva. Celkem bylo v továrně Avia rekonstruováno 12 kusů včetně tří dvoumístných označených CS-92.

Stavba

Ke vstupence na poslední E-day jsem dostal stočtyřiačtyřicetkrát změnšenou „švalbinu“ od Eduardu. Nejdřív jsem si říkal co s ní budu dělat, ale po stavbě stejně zmenšeného Hustlera jsem si řekl, že to nebude zas tak špatný nápad.
Model se staví skoro sám, vzhledem k měřítku je hodně detailní a jeho stavba promyšlená. Měl jsem trochu obavu zda se mi podaří model vyvážit aby nepadal na ocas, ale ukázalo se, že není důvod. Jedinou úpravu jsem nakonec provedl zatmelením výstřelných kanálů a otvorů pro vyhazování nábojnic.

Zbarvení a označení

Ačkoliv jsem nejprve koketoval s nějakým zbarvením Luftwaffe, stejně jako se stavbou jednomístné verze, jejíž trup je také součástí stavebnice, nakonec jsem postavil stroj CS-92 označený V-31, tedy verzi nabízenou ve stavebnici. Šedozelenou jsem namíchal z Humbrolek 31 a 34, obtisky jsou perfektně tenké a podrobné, snad jen modrá na znacích by mohla být tmavší.

Fotogalerie