Boeing F/A-18E Super Hornet (1:144)

Doba čtení: 2 min.

F/A-18E VFA-31

Model: Revell 03997

Letouny řady F/A-18E a F Super Hornet jsou dalším vývojovým stupněm původní konstrukce F/A-18A/B/C/D Hornet. Letoun je větší než jeho předchůdce, nese větší zásobu paliva a modernější vybavení. Od roku 1999 je přijat do výzbroje U.S. Navy. Kromě stíhací a stíhací-bombardovací verze, která nahradila letouny F-14 a A-6, existuje i varianta určená pro radioelektronický boj EA-18G Growler, nahrazující letouny EA-6B Prowler a ES-3 Viking. Stroje verzí E a F lze podvěšením soupravy pro přečerpávání paliva přeměnit na létající tankery, v této roli nahrazují letouny KA-6D.

V současné době slouží letouny verzí E a F společně s předchozí variantou F/A-18C/D, která převzala úderné úkoly, dříve zajišťované stroji A-7.

Model

Vše podstatné o stavebnici již bylo řečeno zde, stavebnice verze E se liší pouze jednomístným překrytem kabiny a sadou podvěšené výzbroje.

Celkově působí stavebnice dobrým dojmem a vypadá to na rychlou a bezproblémovou stavbu.

Stavba

První přišel na řadu pilotní prostor, kde jsem vestavěl podlahu a palubní desky, nabarvil a použil obtisky palubních desek. Následovalo sestavení trupu a dolepení vstupních kanálů, kde jsem místo dílů znázorňujících první stupeň kompresoru použil černou barvu. Pamětliv zkušeností ze stavby F/A-18F jsem zatmelil panel znázorňující kryt žebříku pro nastupování posádky na pravé straně. Podvěšená výzbroj a výstroj se skládá z přídavné nádrže pod trupem, pod křídly jsou dvojice pum GBU-31 JDAM na vnitřních závěsnících, dvojice pum Mk.83 na středních závěsnících a dvojice raket AIM-120C AMRAAM na vnějších závěsnících. Na konce křídel jsem umístil střely AIM-9X Sidewinder.

Zbarvení a označení

Letoun má spodní plochy zbarveny světlou „kouřovou“ šedou, k jejímuž ztvárnění jsem použil barvu Humbrol 129, horní plochy jsou téměř neznatelně tmavší, což jsem se pokusil vystihnout přidáním šedé Humbrol 127 do 129. Obtisky jsou moje vlastní výroba a znázorňují velitelský stroj od letky Tomcatters (VFA-31), výsostné znaky a popisky jsou aršíku stavebnice. Obtisky ze stavebnice jsou sice velmi podrobné, ale také velmi tuhé, takže například přesvědčit černý pás na hřbetě trupu aby kopíroval povrch mne stálo hodně úsilí a Hypersolu, o proužcích a popiskách na podvěšené výzbroji nemluvě. Nakonec jsem celý model přetřel matným lakem Revell.

Fotogalerie