Boeing F/A-18F Super Hornet (1:144)

Doba čtení: 2 min.

F/A-18F

Model: Revell 04904 (1:144)

Doplňky: obtisky Mark I Decals 14423 (USAF insignia current)

Letouny řady F/A-18E a F Super Hornet jsou dalším vývojovým stupněm původní konstrukce F/A-18A/B/C/D Hornet. Letoun je větší než jeho předchůdce, nese větší zásobu paliva a modernější vybavení. Od roku 1999 je přijat do výzbroje U.S. Navy. Kromě stíhací a stíhací-bombardovací verze, která nahradila letouny F-14 a A-6, existuje i varianta určená pro radioelektronický boj EA-18G Growler, nahrazující letouny EA-6B Prowler a ES-3 Viking. Stroje verzí E a F lze podvěšením soupravy pro přečerpávání paliva přeměnit na létající tankery, v této roli nahrazují letouny KA-6D.

V současné době slouží letouny verzí E a F společně s předchozí variantou F/A-18C/D, která převzala úderné úkoly, dříve zajišťované stroji A-7.

Model

Stavebnice Revell 04904 představuje sice verzi EA-18G, nicméně obsahuje i závěsníky a výzbroj pro verzi F/A-18F. Model je velice jemný, opatřený hezkým negativním rytím. Detaily, jako např. podvozky a interiér kabiny jsou s ohledem na měřítko příkladně zpracované, včetně děleného překrytu kabiny. Jedinou výhradu mám ke vztlakovým klapkám na křídlech, které jsou u stojících letounů vysunuté, což ale s ohledem na měřítko je spíše z říše snů.

Celkově působí stavebnice dobrým dojmem a vypadá to na rychlou a bezproblémovou stavbu.

Stavba

Jako obvykle, první přišel na řadu pilotní prostor. Vzhledem k tomu, že sedačky jsou samostatné díly, vestavěl jsem podlahu a palubní desky, nabarvil a použil obtisky palubních desek. Následovalo sestavení trupu a dolepení vstupních kanálů, kde jsem místo dílů znázorňujících první stupeň kompresoru použil černou barvu. Další stavbu lze zvládnout naprosto v pohodě, snad jen spára mezi horní a dolní polovinou na spodní straně vírových přechodů před křídlem a také spára na spodní straně křídla zaslouží mírné přetmelení a vyleštění. Až při aplikaci obtisků jsem přišel na to, že panel znázorňující kryt žebříku pro nastupování posádky je na pravé straně místo na levé – a nechal jsem to tak. Na konce křídel jsem s ohledem na zvolenou verzi přilepil vypouštěcí lyžiny pro střely Sidewinder a nikoliv kontejnery s vybavením pro radioelektronický boj. Také u podvěšené výzbroje jsem nepoužil kontejnery s elektronikou a rakety HARM, ale pumy Mk.82 a rakety Sparrow. Na konce křídel jsem upevnil rakety Sidewinder verze L, upravené z raket ve stavebnici MiGu-21 od Eduardu – zdály se mi barevně i tvarově zajímavější než ve stavebnici obsažené AIM-9X.

Zbarvení a označení

Letoun má spodní plochy zbarveny světlou „kouřovou“ šedou, k jejímuž ztvárnění jsem použil barvu Humbrol 129, horní plochy jsou téměř neznatelně tmavší, což jsem se pokusil vystihnout přidáním šedé Humbrol 127 do 129. Obtisky jsou moje vlastní výroba a znázorňují velitelský stroj od populární letky Jolly Rogers, výsostné znaky jsou z aršíku Mark I Decals (provedení 15″), popisky jsou aršíku stavebnice. Nakonec jsem celý model přetřel matným lakem Vallejo.

Závěr

Hezký model a jednoduchá stavba. S výsledkem jsem spokojen.

Fotogalerie