Grumman E-2C Hawkeye (1:144)

Doba čtení: < 1 min.

E-2C

Model: Revell 04092

Grumman E-2C Hawkeye je americký palubní letoun včasné výstrahy. Kromě US Navy jsou těmito letouny vybaveny ozbrojené složky Francie, Japonska, Singapuru, Izraele, Egypta, Mexika a Taiwanu.

Model

Pokud jde o modely v měřítku 1:144, a pomineme-li postarší model z produkce Helleru, je velmi dobrou volbou stavebnice Revell. Model je poměrně do detailu provedený, včetně obtisků palubních desek, rytí je negativní, vzhledem k měřítku poměrně hrubší, ale ne rušivé.

Stavba

Stavba modelu je veskrze příjemnou záležitostí, pouze motorové gondoly a v nich umístěné podvozkové šachty si zaslouží pozornost, neboť bez jejich dotvoření je nerušený průhled nasávacím otvorem motoru skrz podvozkovou šachtu. Jinak všechny součásti velmi dobře lícují, tmelit není třeba a celkově stavba velice rychle pokračuje. Výhradu mám k provedení bočních kruhových okének operátorů radaru, která jsou naznačena pouze narytým kroužkem a ani návod na ně neupozorňuje, natož aby byla alespoň formou černého kroužku obsažena v obtiscích.

Zbarvení a označení

Ve stavebnici je nabízeno zbarvení jednotky VAW-115 Liberty Bells, ale mne zaujalo spíše provedení jednotky VAW-123 Screwtops se spirálou na radomu. A tak jsem si vyrobil obtisky, které jsem nanesl na celošedý (Humbrol 129) letoun, výsostné znaky a popisky jsou z aršíku stavebnice.

Závěr

Výsledek do značné míry předčil očekávání a měřítko 1:144 u mne stoupá v oblibě.

Fotogalerie