Hawker Hurricane Mk.I R4175 (1:72)

Doba čtení: 2 min.

R4175 / RF-R

No. 303 Squadron RAF, září-říjen 1940, Sgt. Josef František, DFM & Bar

Stavebnice: Arma Hobby 70020

Doplňky: maska (MH Models X72037), lept Seatbelts RAF early (Eduard 73036)

Stavebnice Arma Hobby je na téma Hurricane v měřítku 1:72 zatím to nejlepší, co jsem viděl. Interiér kokpitu v podstatě nepotřebuje další doplňky kromě pásů na sedačku. Detaily exteriéru jsou provedeny jemně a čistě. Rozložení dílků je promyšlené, skoro by se chtělo říci jak u Spitfirů od Eduardu.

Trošku jsem si zkomplikoval život volbou konkrétního stroje, nevěda, že toto zbarvení nabízí Arma Hobby v jednom z přebalů stavebnice. Hodlal jsem se přidržet článku na webu výrobce, takže jsem okamžitě řešil, kde vzít znaky na trup a horní plochu křídel ve světlejším provedení. Nakonec jsem si na to udělal masky, stejně jako na kamuflážní pole a kódová písmena na trupu. Sériové číslo a písmeno R na spodní kapotu motoru je vytištěno jako obtisk na laserové tiskárně. Znaky na spodní ploše křídla pocházejí z aršíku obsaženého ve stavebnici, stejně jako instruktážní nápisy.

Model dostal na spodní plochy nástřik Humbrolkou 90, horní plochy jsou zkombinované z Dark Earth Humbrol 29 a RAF Dark Green Model Master 2060. Linky paneláže jsem zvýraznil smytelným washem odstínu Mud A.MIG-108, což mi vyhovuje více než černá téhož výrobce. Červené záplaty na ústí kulometů jsou z obtisku červené barvy od Propagteamu, protože obtisk ve stavebnici je lichoběžníkový aby kopíroval linky paneláže, zatímco ve skutečnosti mechanici výstřelné kanály prostě zaplácli pruhem pásky.