La-15UTI (1:72)

La-15UTI

Model: Kooperativa 001

 Lavočkin La-15 je sovětský lehký frontový stíhač. První prototyp stroje, který byl původně nazván jako La-174, vzlétl 8. ledna 1948. Pro snadnou pilotáž a elegantní tvar dostal od sovětských pilotů jméno Lastočka (vlaštovka). Sériově se začal vyrábět od srpna 1948 a kromě základní verze byly postaveny i dva kusy dvojmístné cvičné verze La-15UTI, které se však sériové výroby nedočkaly. Stroje byly vedle MiGů-15 použity v korejské válce, ovšem ukázala se jejich základní slabina, a tou byla jejich nestabilita při přistávání na nezpevněných plochách.(cs.wikipedia.org)

Model

Model firmy Kooperativa je klasický shortrun: silnější vtoky, sem tam otřep. Model je odstříknut z černého plastu, povrch modelu pokrývá velmi jemné negativní rytí včetně naznačených nýtů. Na první pohled jde o celkem slušný model, obtisky nabízejí dvě verze: s červeným taktickým číslem a s bílým číslem na červené přídi.

Stavba

Rozhodl jsem se postavit dvoumístnou cvičnou variantu, která byla vyrobena v pouhých dvou kusech. Z hlediska úprav to znamená vytvořit místo druhého člena posádky a použít jiný překryt kabiny. Kokpit jsem vytvořil z plastových destiček, stejně jako sedačky a palubní desky, poutací pásy jsou z olověné fólie. Překryt kabiny je upravený ze staršího MiGu-15UTI: natmelil jsem zadní část, vyhladil nalisované žebrování, vyleštil a použil jako kopyto k vytažení dílu z čiré fólie. Za kabinu jsem dodal výstupek navazující na překryt a na něj anténu radiostanice. Kromě toho jsem upravil vstup vzduchu a také trysku – což je ale vhodné provést i pokud stavíte jednomístnou variantu.
Na trupu nebylo moc tmelení, což se ale nedá říci o spojích křídel a trupu, kde jsem tmelil a brousil poměrně hodně. Celý model jsem pak přeleštil a přetřel šedou Humbrolkou jako základ pod metalízu, čímž víceméně zmizely nýty.

Zbarvení a označení

K napodobení kovového povrchu jsem použil metalizéry Humbrol 27002 a 27003 smíchané v různém poměru. Poté přišel na řadu lesklý akrylový lak, obtisky a ještě jedna vrstva lesklého laku.

Závěr

S vynaložením přijatelného úsilí jsem získal další poměrně raritní kus do mé sbírky cvičných strojů.

Fotogalerie