McDonnell Douglas TA-4H Ayit (1:72)

TA-4HStavebnice: Fujimi 25025/F-25

Scooter, Kiddiecar, Bantam Bomber, Tinker Toy Bomber, Heinemann’s Hot Rod – to jsou přezdívky úspěšného útočného letounu A-4. Jeho cvičná varianta TA-4 slouží v řadě provedení v mnoha letectvech. Jedním z nich je také izraelské letectvo, které provozuje stroje verzí H a J.

Model

Shodou šťastných náhod jsem v bazaru narazil na model Fujimi, po kterém jsem již nějaký čas pošilhával, ale za poloviční cenu. Model je odstříknutý ze světle šedého, poněkud křehčího plastu. Velmi jemné rytí do hloubky, řada velmi pěkných detailů a podrobný návod signalizují bezproblémovou stavbu.

Stavba

Podrobnějším zkoumáním jsem nalezl další pěkné věci, jako např. kompletní sací kanál k motoru včetně prvního stupně kompresoru. Objevil jsem ale také nedostatky, které vzhledem k mé volbě TA-4H bude třeba odstranit a to oblý vrchol SOP a krátkou trysku. Je zajímavé, že v návodu zbarvení jsou tyto rozdíly zobrazeny, ale příslušný dílek ve stavebnici prostě chybí. A tak jsem si pomohl sám: vrchol SOP jsem odříznul a nahradil kouskem plastu patřičného tvaru a trysku nastavil kusem přídavné nádrže z vrakoviště.

Z dalších úprav bych snad zmínil jen náhradu přímého tankovacího ráhna zalomeným z kousku drátu, náhradu madla na sedačkách nad hlavou kouskem drátu, náhradu válce zvedání krytu kabiny a přistávacího háku drátem a doplnění zámků na závěsníky. Jinak je stavba nezáludná a hladce proveditelná podle návodu.

Zbarvení a označení

Jak již bylo uvedeno výše, zvolil jsem zbarvení izraelského letectva, možná i proto, že jsem zatím ve sbírce stroj s Davidovými hvězdami neměl. Spodní plochy jsou natřeny zesvětlenou šedou Humbrol 127, horní plochy kombinací světle žluté (bílá Humbrol 34 a žlutá Humbrol 63), hnědé Humbrol 118 a zelené (bílá Humbrol 34 a zelená Humbrol 30). Obtisky jsou v rámci „japonského“ standardu ostré a dostatečně podrobné, nicméně na Hypersol od Agamy reagují divoce a to do té míry, že jsem znak na levém křídle musel pracně opravovat. Na závěr přišel čirý matný akrylový lak s přídavkem pískové (Tan).

Fotogalerie