McDonnell F-101B Voodoo (1:72)

Doba čtení: 2 min.

Stavebnice: Revell 04321

Je až s podivem, jak důsledně jsou některé typy výrobci kitů opomíjeny a naproti tomu jiných typů je k dispozici nepřeberné množství ve všech možných variantách a barevných provedeních. K těm prvním se podle mého názoru řadí i McDonnell F-101 Voodoo.

Ačkoliv jde o úspěšný letoun, vyrábí jej pokud vím jako model japonská Hasegawa ve verzi RF-101C a německý Revell ve verzi F-101B. A právě model od Revellu jsem se rozhodl postavit. A udělal jsem dobře.

Letoun F-101 se začal rodit na základě jiného ptáka firmy McDonnell, typu XF-88. Původně byl plánován jako dálkový stíhač, který měl doprovázet bombardéry Strategic Air Command nad Sovětský svaz, ale vývoj v oblasti mezikontinentálních raket a z toho vyplývající změna úlohy strategických bombardérů potřebu takového stroje odstranila.

Avšak protože vznikl vynikající letoun, který mimo jiné překročil jako první rychlost 1000 mph (1609 km/h) ve vodorovném letu, byl přijat do výzbroje, i když v poněkud přepracované podobě: buď jako jednomístný fotoprůzkumný letoun RF-101C, který si své odsloužil i např. nad Vietnamem, nebo dvoumístný dálkový stíhač F-101B. Fotoprůzkumná varianta byla až do příchodu SR-71 Blackbird nejrychlejším průzkumným letounem USAF, stíhací varianta mohla být vyzbrojena i neřízenými leteckými protiletadlovými raketami AIR-2A Genie s jadernou bojovou hlavicí.

Model

Nevím, jestli F-101B má Revell v současné době v katalogu, ale pokud ne, je to určitě velká škoda. Už proto, že jsem jiný model verze B nezaznamenal.

Krabička

Kresba na krabičce od pana Velce, pokud se nemýlím. Co dodat, kvalita zaručena.

Pohled dovnitř

Pěkný a hlavně velký! model již na první pohled. K dispozici je nejen pěkně propracovaný pilotní prostor, ale také podvozkové šachty, brzdící štíty a klapky, obojí můžete zalepit ve vysunuté poloze.

Stavba

Postavit tento model bylo velmi příjemnou kratochvílí. Všechny díly do sebe perfektně zapadají a snad jsem ani nepotřeboval tmel. Jediným trochu divokým místem se mi zdá provedení závěsů pro rakety. Původní záměr výrobce stavebnice udělat závěs otočný s raketami AIM-4 Falcon na jedné straně a raketami AIR-2A Genie na druhé straně se mi vůbec nelíbil a tak jsem příslušný díl vlepil napevno, samozřejmě s raketami Genie – není na světě tolik letounů, které touto raketou byly vyzbrojeny.

Zbarvení

Po úvodním váhání mezi strojem z krabičky a něčím jiným jsem zvolil stroj z krabičky S/N 57-375 od 60th FIS, Hansonfield AFB, Massachussetts. Letoun je celý šedý s černým pásem proti oslnění před kabinou. Obtisky jsou blízko dokonalosti pokud se týká obsahu i technického provedení, měl jsem jen trochu strach z velikosti jednotlivých obtisků, ale ukázalo se, že velmi dobře přiléhají a kopírují povrch modelu.

Fotogalerie

F-101B, S/N 57-375, 60th FIS, Hansonfield AFB, Massachussetts