MiG-29UB (1:72)

Doba čtení: < 1 min.

Stavebnice: Revell 4379

Letoun známý jako Izdělije 9.51 a označovaný MiG-29UB byl v průběhu roku 1989 dodán do výzbroje tehdejšího letectva ČSLA, odkud po rozpadu Česko-Slovenské federace přešel do výzbroje nově vzniklých leteckých sil České republiky a Slovenské republiky.

Model a stavba

Tento model jsem stavěl někdy v roce 1990 jakožto nejdostupnější a relativně nejpřesnější model devětadvacítky. Hasegawa i Fujimi, vydané téměř současně, trpí řadou zásadních tvarových nepřesností, daných chybnou interpretací satelitních fotografií, zejména u Fujimi vadí celkově malá přední část trupu.

Nedostatky modelu Revell se ukázaly později a zcela zřetelné jsou zejména ve srovnání s modelem MiG-29 od Italeri. Jde zejména o příliš vpřed posunutý příďový podvozek, příliš velké rozpětí a plocha křídla i VOP, jiné úhly obrysu VOP a celkově nereálné detaily pilotního prostoru.
Nicméně, touha mít ve sbírce dvoumístnou devětadvacítku byla silnější a tak jsem přestavoval. Postavil jsem novou příď, rozpohyboval ovládací plochy, otevřel brzdicí štíty a žábry na sacích kanálech a postavil maketu jednoho motoru – vše podle mizerných fotografií v různých časopisech. Obtisky jsou kombinace zásob a vlastní tvořivosti, zbarvení podle několika fotografií v Letectví.

Fotogalerie