Mitsubishi F-1 (1:144)

Doba čtení: < 1 min.

F-1

Model: Huan Chiu 2001

Mitsubishi F-1 je jednomístný dvoumotorový proudový stíhací letoun, vyvinutý japonským koncernem Mitsubishi Heavy Industries. Je to první japonský bojový letoun vyvinutý od konce druhé světové války. Japonské vzdušné síly sebeobrany typ provozovaly v letech 1978-2006.

Letoun vznikl dalším vývojem ze cvičného T-2, celkem bylo postaveno 77 kusů.

(Podle wikipedie)

Model

Když jsem po nějaké době zahlédnul v bazaru známou kresbu na krabičce modelu F-1, řekl jsem si, že to bude dobrý model k T-2. Stavebnici jsem dlouho neprohlížel a vzal ji. O to větší bylo mé překvapení, když jsem potom obě stavebnice porovnal. Ukázalo se, že model Huan Chiu je „rozmazanou“ kopií původního modelu LS, díly jsou méně ostré, ale hlavně, panely jsou znázorněny pozitivní linkou! No co už, zkusím, co z toho vyjde.

Stavba

Ku podivu, stavba se co do jednoduchosti neliší od původního modelu, včetně absence sedačky a vlastně jakýchkoliv detailů v kokpitu. Na rozdíl od cvičného T-2 jsem se tentokrát rozhodl podvěsit přídavné nádrže a na konce křídel rakety Sidewinder. Nádrže jsou ve stavebnici, bohužel s chybně zobrazenými stabilizačními ploškami – které jsem vyrobil nové z kousků plastu. Rakety Sidewinder jsem musel vzít z vrakoviště, včetně lyžin pro jejich vypouštění.

Zbarvení

Na spodní plochy jsem použil šedou Humbrol 127, na horní pak zesvětelnou pískovou Model Master 2021, střední zelenou Model Master 1713 a zelenou Humbrol 30. Obtisky je nutno si vyrobit, protože ve stavebnici jsou samolepky dost otřesného provedení.

Fotogalerie