Northrop F-89C Scorpion (1:72)

Doba čtení: 2 min.

Stavebnice: Hobbycraft HC1373

Poměrně úspěšný stíhací stroj pro každé počasí byl poměrně dlouho opomíjen kitařskými firmami. Jeho ztvárnění se nakonec ujala firma Hobbycraft, tytéž výlisky nyní balí i Academy.

Model

Z ohlášené řady jsem viděl jen verzi „C“ a „J“. „C“ jsem si opatřil od Hobbycraftu, „J“ od Academy. To, co následuje, je věnováno „C“ od Hobbycraftu.

Krabička

Kresba na krabičce není nějak zvlášť zdařilá – kvůli ní jsem ale po modelu neskočil – , nicméně charakteristické tvary stroje zobrazuje.

Pohled dovnitř

Na první pohled se zdá, že je to pěkný model, i když obrovská křídla straší, že model není v měřítku. Nicméně je tomu tak, předloha nebyla žádný drobeček. Úvodní nadšení malinko ochladne při prolistování návodu a hodně klesne při prohlídce obtiskového archu – obtisky bude obtížné použít. Jsou jaksi neostré a vícebarevné jsou nepřesně vytištěné.

Stavba

Model je možno sestavit podle návodu, nicméně čeká několik úskalí. Snad největším problémem je dolícování spodní části trupu. Tvarování této partie je poměrně složité, navíc na spodní díl navazuje šachta příďového podvozku. Také dolícování trysek motorů není práce na jedno tmelení.

Pilotní prostor: nebylo mi zcela jasné jak a kam umístit všechny díly za sedadlem pilota – skleněná „bedýnka“ tam jaksi nepatří. Také poloha palubní desky v zadním prostoru není úplně jasná – doporučuji pečlivě měřit, aby horní část vyšla do středu otvoru v trupu. Sedačky po začištění vypadají celkem obstojně, doplnění detailů se meze nekladou (alespoň pásy).

Trysky motorů: hlavním problémem je dolícování do otvorů v trupu. Osvědčilo se mi zafixovat ve správné poloze a pak dotmelit. Pozor na správnou orientaci krycích plechů prodlužujících trysky: nýty mají směřovat zepředu nahoru (při pohledu z boku).

Podvozky: celkem sedí, u příďového je na místě opatrnost a pečlivost při sestavování.

Zasklení kabiny: uvažoval jsem o výrobě nového krytu, ale komplikovaný tvar mě od toho odradil. Konec konců, otevřít se dá a je poměrně čirý.

Drobné detaily: předloha byla na drobnosti na povrchu skoupá a tak tedy i model. Hračičkové budou jistě vylepšovat přisávací hrdla, výstřelné kanály v přídi a podobně.

Povrchová úprava: proti původnímu záměru postavit stroj jiné jednotky jsem nakonec zvolil předlohu z krabičky – F-89C-30-NO S/N 51-5777. Celokovový povrch jsem se rozhodl znázornit pomocí samolepící hliníkové fólie. Je to postup náročný, ale považuji jej za jeden z nejlepších. Povrch pak nevypadá, že je hliníkový, on JE hliníkový. Znamená to ale nalepit jeden každý panel zvlášť podle fotografií 🙂 Po nalepení jsem model přelakoval čirým lakem a jal se aplikovat obtisky. Použil jsem vše kromě výsostných znaků – ty jsem si obstaral ve zbytcích. Práce s obtisky Hobbycraft je vůbec zajímavá: dlouho nic, a najednou se odlepí a už jej honíte 🙂 Kromě toho mají snahu praskat, takže o zábavu je postaráno. Nicméně dokonáno jest, ještě jednou čirý lak, matný panel před kabinou a na nádržích na konci křídla, drobná patina kolem výstřelných kanálů a – hotovo.

Závěr

Ačkoliv mohlo být daleko líp, nebylo to zas až tak špatné. A pro toho, kdo staví americké stíhací roury je tento model nezbytný…

Fotogalerie