Suchoj S-37 Berkut (1:144)

PA110740Model: Revell 0400

Suchoj S-37 (Su-47) Berkut (rusky Беркут – Orel skalní, v kódu NATO „Firkin“) je ruský experimentální letoun páté generace s dopředným šípem křídel, s vektorováním tahu motorů a některými prvky technologie stealth. K sériové výrobě nikdy nedošlo, stroj sloužil jako testovací prototyp nových technologií, později použitých pro Su-35BM a u stíhačky páté generace Suchoj T-50.

Model

Stavebnice firmy Revell se v zásadě nevymyká standardu této firmy. Krabička otevíraná z boku obsahuje tři rámečky z černého plastu, jeden rámeček čirý, návod a obtisky pro jediný vyrobený kus. Velké díly mají paneláž naznačenou negativním rytím, které je s ohledem na měřítko poměrně hrubé a jehož polohu jsem nedokázal porovnat s realitou díky nedostatku podkladů. Drobné dály jsou přiměřeně jemné a detailní.

Stavba

Model se staví skoro sám, těch několik dílů k sobě velmi dobře lícuje a za jeden večer není o čem hovořit. Vzhledem k tomu, že kromě fotografií jsem nenašel v podstatě žádné detailnější podklady, sestavil jsem model tak, jak je v krabičce – a zdá se mi, že svou předlohu reprezentuje více než dobře.

Zbarvení

Jediný vyrobený stroj je celý v barvě černé s bílými kryty antén elektronického vybavení. Bílé plošky jsou součástí obtiskového archu, což dále usnadňuje již tak lehkou stavbu. Obtiskový arch ale také obsahuje obtisky, pro které jsem nenalezl předobraz na fotografiích skutečného letounu. Kromě pásů v ruských národních barvách jde hlavně o bílou plochu na náběžné hraně pravé směrovky, kvůli které je zkrácen jeden paprsek rudé hvězdy, patřící na vnější stranu pravé SOP. Vzhledem k absenci bílé plochy na fotografiích jsem tento obtisk nepoužil, čímž ale vznikla nutnost nahradit hvězdu z obtisků jinou hvězdou. Naštěstí domácí archiv poskytl hvězdy potřebné velikosti z jiného modelu, takže hvězdy na vnějších stranách obou SOP jsou z tohoto zdroje. Dále už šlo vše jak na drátkách, zakončeno matným lakem.

Závěr

Snadno sestavitelná stavebnice velice zajímavého letounu, obzvláště ve srovnání s X-29 a MiG MFI. Za dané peníze jednoznačně doporučuji jak začátečníkům, tak pokročilým, kteří touží po nějaké rychlostavbě.

Fotogalerie