T-72M (1:72)

Doba čtení: 2 min.

Stavebnice: Revell 03149

Střední tank T-72 vznikl v tehdejším SSSR kolem roku 1970 a od roku 1973 byl zařazován k jednotkám Rudé armády. Varianta T-72M vznikla původně v Polsku a později byla vyráběna mimo jiné země i v bývalém Československu.

Tank T-72 je koncepčně podobný svému předchůdci T-64, avšak představuje zcela novou kvalitu ve výzbroji. Hlavními trumfy jsou 125 mm kanón s hladkým vývrtem, automat nabíjení, malé rozměry (tank má neobvykle nízkou siluetu) a hmotnost (41t), za hlavní nedostatek bývá považován málo účinný hasící systém a umístění střeliva v bojovém prostoru osádky.

Celkem bylo vyrobeno kolem 30 000 kusů tanků řady T-72 různých modifikací, poslední verze jsou vybaveny pokročilými systémy řízení palby, reaktivním pancéřováním a dalšími prvky, které z tohoto 30 let starého konceptu činí stroj, se kterým je třeba počítat.

Model

Neodolal jsem příznivým recenzím a pořídil jsem stavebnici T-72M firmy Revell.

Krabička

Obrázek na krabičce ukazuje tank NVA (Nazionale Volksarmee der DDR – Národní armáda NDR) v plné palbě – a líbí se mi.

Pohled dovnitř

První pohled dovnitř jen potvrdil dojem nabytý z recenzí – čistě zpracovaná stavebnice s množstvím jemných, realisticky vypadajících detailů, slibuje pohodovou stavbu.

Stavba

Stavba probíhá podle návodu hladce, vše do sebe obdivuhodně pasuje, takže jsem si ji celkově velmi užíval. Ve stavebnici jsou dvoje pojezdová kola – s šesti a osmi paprsky. Návod nás vede k použití šestipaprskových, ale tanky Armády ČR mají obvykle kola osmipaprsková, i když viděl jsem i fotografie kombinací šesti- a osmipaprskových kol na jednom vozidle.

K celé stavebnici mám pouze jednu připomínku: je třeba zaslepit blatníky ze strany pásů – výrobce zde nechal volný prostor kterým je dokonce vidět dovnitř korby (viz foto). Trochu jsem se potrápil při lepení pásů, kdy na jedné straně mi to ne a ne vyjít, ale nakonec jsem pásy úspěšně osadil (a případné problémy zakryl blatníkem). Z detailů jsem doplnil pouze přepážky do výfuku (ten je „vydlabaný“) a anténu, ostatní je ze stavebnice.

Již v průběhu stavby a zejména nakonec jsem se vyřádil na povrchové úpravě. Vyzkoušel jsem různé techniky, o nichž jsem dosud jen četl (stínování, pigmenty, pastely apod.) a musím říct, že mají něco do sebe: tank je zaprášený a zablácený jak přijel z výcvikového prostoru – a celkově jsem velmi spokojen.

Závěr

Krásná stavebnice, kterou lze postavit z krabičky s jednou výše uvedenou výhradou. Rozhodně doporučuji.

Fotogalerie