Vickers Mk.VIc (1:76)

Doba čtení: 2 min.

Vickers Mk.VIStavebnice: Airfix A02330

Lehký tank Vickers Mk.VI je vrcholným typem vývojové řady britských meziválečných lehkých tanků. Jeho výroba byla zahájena v roce 1936 a ukončena v roce 1940 po dokončení 1682 kusů. Během bitvy o Francii v roce 1940 byly tanky Vickers Mk.VI nejpočetněji nasazeným tankem britských expedičních sborů. Kromě toho byly nasazeny proti Italům v severní Africe, účastily se operací v Řecku a na Krétě.

Model

Stavebnice Airfix v měřítku 1:76 je poměrně staršího data, nicméně čas se na modelu příliš neprojevuje. Nemnoho dílů je odstříknutých ze světle šedozeleného, poněkud měkčího plastu, bez otřepů a viditelných propadlin, s vyjímkou poklopu velitele, kde jsou drobné propadliny. Pásy jsou vylisovány vcelku s pojezdovými koly, což usnadňuje sestavení. Pro fanatické detailisty je zde spousta prostoru k vylepšování, ale i s minimálními úpravami nebo i bez nich se zdá, že výsledek nebude špatný.

Stavba

Na problém jsem narazil u poklopu velitele, kde je třeba zatmelit propadliny. Jinak stavba rychle ubíhá, díly dobře lícují a tmelit na korbě a věži v podstatě netřeba. Upravil jsem pouze výztuhy blatníků, kde jsem původní trojúhelníkové nálisky nahradil páskem plastu, který lépe odpovídá realitě.
Pojezd je vylisován vcelku s pásy, což se mi na první pohled nezdálo, ale nechal jsem to tak a po nabarvení se utvrdil v tom, že jsem udělal dobře.

Zbarvení a označení

Vzhledem k počtu vyrobených kusů a rozsahu jejich nasazení v rámci válečných operací jsem čekal poněkud více, než nabízené fádní celozelené zbarvení. Ať už by to bylo diagonální schéma používané v severní Africe, nebo některá z příležitostných kamufláží, např. z operací na Maltě.
Ale co není, může být, a tak jsem se do „cihlového“ schématu používaného na Maltě pustil sám, podle fotografií. Jako základ jsem použil barvu Tan (ModelMaster) a přes ní nakreslil obrysy cihel a kamenů pomocí zelené (Humbrol 30). Číslo je z obtiskového archu číslic USAF od TallyHo!. Pak jsem nanesl čirý akrylový lak Model Master a po zaschnutí načmáral tenkým štětcem fleky olejových barev odstínů okr světlý a běloba titanová. Po mírném zaschnutí jsem fleky rozetřel plochým štětečkem pomocí Perchloretylénu. Po zaschnutí jsem nanesl vrstvu polomatného laku Model Master a na ni světlý prach StarDust. Dílo završila vrstva matného laku Vallejo.

Závěr

Zajímavý obrněný prostředek, extrémně snadná stavba.

Fotogalerie