BAC Strikemaster Mk.88 (1:72)

Doba čtení: 2 min.

Strikemaster Mk.88Stavebnice: Airfix A03049

Doplňky: Sedačky MB.Mk4P/PA/PB (Pavla Models S72064)

BAC Strikemaster je britský proudový jednomotorový dvoumístný cvičný a lehký bojový letoun z období 60. let 20. století. Letoun vznikl jako BAC 167 Strikemaster dalším vývojem cvičného letounu Jet Provost T.5. Kromě kulometů FN mohl být Strikemaster vyzbrojen všemi standardními pumami NATO do hmotnosti 340 kg, kontejnery SNEB s 18 raketami ráže 68 mm a kontejnery s kulomety ráže 12,7 mm. Na všechny závěsníky mohlo být upevněno také po čtyřech raketách SURA R80. Mezi uživatele letounu patří letectva Saúdské Arabie, Jižního Jemenu, Ománu, Kuvajtu, Singapuru, Keni, Ekvádoru a Nového Zélandu.

(podle wikipedie)

Model

Ačkoliv jde o poměrně letitou stavebnici, překvapí velmi dobrou shodou s předlohou a také rozumnou úrovní detailů. Ve velké krabičce je 79 dílů ze světlého plastu a 3 čiré. Panely jsou naznačeny vystupující linkou, s vyjímkou pohyblivých ploch kormidel. Čiré díly jsou dostatečně čisté a průzračné. Díly jsem porovnával jak s výkresy, tak s novou stavebnicí Sword, a model vychází naprosto se ctí.

Stavba

Nejprve pilotní prostor: palubní deska má reliéf přístrojů, ale postrádá střední panel, přecházející do podlahy. Sedačky jsou silně mimo realitu a proto jsem se rozhodl nahradit je odlévanými od Pavla Models.

Křídlo: na spodní ploše jsem vytmelil obdélníkové panely s oválnými krytkami, oddělení pohyblivých panelů jsem zvýraznil obrytím.

Trup: Bylo třeba jemně dolícovat sací kanály motoru, také jsem nahradil anténu pod trupem novou z kousku drátu. Výtokovou trysku jsem stočil z tenkého hliníkového plechu, protože původní ze stavebnice je příliš mělká.

Zbarvení

Moje volba padla na kamuflovaný stroj novozélandských ozbrojených sil. Pohrdnul jsem ale zjednodušeným schématem bez vlnovkového přechodu mezi barvou na horních a spodních plochách, které je nabízeno ve stavebnici, a místo toho podle fotografií nastříkal nepravidelná pole pískové (zesvětlená Tan FS20400 – Model Master 2021), střední zelené (Medium Green FS34102 – Model Master 1713) a tmavé zelené (Dark Green FS34079 – Model Master 1710). Spodní plochy jsou nastříkány šedou (FS36495 – Model Master 1732). S obtisky, ačkoliv na pohled nevypadají příliš důvěryhodně, se pracuje dobře, mají ale tendenci ke stříbření. Nakonec vše završil matný lak.

Fotogalerie