LT vz.38 (1:100)

Doba čtení: 2 min.

LT vz.38

Stavebnice: Zvezda 6130

Lehký tank vzor 38 byl vyprojektován ve firmě ČKD jako náhrada nepříliš spolehlivých tanků LT vz.35. V březnu a dubnu 1938 se pod označením TNHPS zúčastnil porovnávacích zkoušek spolu s vylepšenými verzemi tanků Škoda (LT vz.35 Rek.I a Rek.II) a dalšího typu ČKD LT vz.34R. Tyto zkoušky byly pro tank úspěšné, takže bylo objednáno 150 kusů pro potřeby Československé armády s předpokládaným dodáním prvních 20 kusů do konce roku 1938 a zbytku v 1. čtvrtletí roku 1939. Vzhledem k událostem v předvečer druhé světové války ale továrna nestihla tanky dodat Československé armádě. Německá okupační moc o tanky projevila značný zájem, v řadě aspektů byly tyto tanky lepší než tehdejší německé standardní Pz.I a Pz.II.

Největší hodnota LT vz.38 spočívala ve vyváženosti všech parametrů – rychlosti, pohyblivosti, pancéřování, výzbroje a spolehlivosti. Také proto byly přijaty do výzbroje německého Wehrmachtu pod označením L.T.M. 38 a později PzKpfw 38(t), ale i dalších spojenců Německa. Kromě toho objednalo Švédsko 90 kusů těchto tanků, ale celou výrobu zabavil Wehrmacht a situaci vyřešil prodej licence. Slovenská armáda v roce 1940 objednala 37 kusů a tanky byly dodány v provedení v podstatě odpovídajícímu původnímu LT vz.38 a používány pod označením LT-38.

V průběhu války přestávaly tanky PzKpfw 38(t) stačit strojům protivníka a proto byly přeřazovány na méně exponovaná bojiště. Zdařilý podvozek byl využit k celé řadě nástaveb, z nichž nejznámější je asi stíhač tanků Hetzer.

Model

Stavebnice je z kategorie snap-fit, sestavitelná bez lepidla, především určená pro válečné hry. Vlastní model se skládá z 6 dílů, které do sebe perfektně zapadají a drží i bez lepidla.

Stavba

Ke stavbě není co podrobnějšího dodat: ze tří dílů sestavená korba, věž a kompletní levý a pravý pojezd jako samostatné díly.

Zbarvení

Pochopitelně, tříbarevná kamufláž předválečné Československé armády: písková Humbrol 63, zelená Humbrol 30 a hnědá Humbrol 133, patina olejovými barvami, nakonec matný lak.

 Fotogalerie