Beech T-34C Turbo Mentor (1:72)

Doba čtení: 2 min.

T-34C_M09Stavebnice: Sword SW72007

Letoun T-34 byl vyvíjen jako soukromá aktivita společnosti Beechcraft. Konstruktéři vyšli z úspěšného stroje V35 Bonanza a upravili jej pro základní výcvik pilotů letectva. Dalším vývojem vznikla varianta T-34C, poháněná turbovrtulovým motorem místo původního pístového.
Letouny T-34C jsou používány nejen výcvikovými jednotkami všech složek amerických ozbrojených sil, ale i řadou zahraničních provozovatelů.

Model

Před drahným časem jsem si pořídil shortrunovou stavebnic T-34C firmy Sword jako doplnění mé kolekce cvičných letounů.T-34C_BOX

Krabička

Krabička s bočním otevíráním s obrázkem ukazujícím letoun nabízený jako obtisková varianta.

Pohled dovnitř

Velmi pěkně provedený shortrun, stavebnice obsahuje odlévaný pilotní prostor a řadu pěkně provedených detailů.

Stavba

Rozhodl jsem se neprovádět větší změny a model postavit z krabičky. Jedinou úpravou je zástavba pozičních světel do koncového oblouku křídla.

Zbarvení a označení

T-34C_F01Jakkoliv stavba proběhla víceméně standardně, co se týká zbarvení, začal jsem si vymýšlet. Nechtělo se mi stavět letoun v běžném zbarvení amerických výcvikových jednotek a tak jsem začal hledat jiné alternativy. V úvahu přicházel jak prototyp verze C se žlutými doplňky víceméně stejného rozsahu jako standardní dayglo-red, celočerný stroj se žraločí tlamou, ale nakonec jsem se rozhodl pro bílý letoun s tmavozelenými doplňky sloužící u námořní pěchoty. Toto rozhodnutí znamenalo vyrobit si obtisky, což jsem nakonec udělal a z původního archu jsem použil pouze výsostné označení.

Závěr

Velmi pěkný model, s minimem úsilí sestavitelný. Pro mě dobrý doplněk k Tucanu, Silver Staru, Buckeye, Talonu, Hawku, Albatrosu a konec konců i k Z-142CAF.

Fotogalerie