PT-76B (1:72)

Doba čtení: 3 min.

PT-76BModel: PST 72053

Plovoucí tank PT-76 byl vyvinut a vyráběn v SSSR v padesátých a šedesátých letech 20. století. Existovaly dvě základní varianty PT-76 a PT-76B lišící se hlavně typem instalovaného kanónu.

Celkem bylo vyrobeno přes 12 000 kusů těchto tanků, z nichž bylo přes 2 000 kusů exportováno do spřátelených zemí.

Model

Tank PT-76 mi připadal dostatečně exotický, a tak jsem v obchodě porovnal modely od ACE a PST a rozhodnul se pro druhý z nich – připadal mi čistější s jemnějšími detaily.

Krabička

je otevíraná shora, graficky pěkná.

Pohled dovnitř

PT-76B

Několik rámečků ze zeleného, poněkud měkkého plastu a jeden šedý obsahující pásy. Měkkost plastu je na obtíž zejména při oddělování malých dílů. Malý obtiskový aršík obsahuje čísla a znaky pro všechny varianty z návodu (Polsko, SSSR, Rusko a NDR).

Stavba

Model jsem stavěl „z krabičky“, nahradil jsem pouze madla na věži i korbě drátkem, přidal mřížky chránící světlomety a nahradil zástěrky na blatnících tenšími.

Model téměř neobsahuje propadliny, vyjímkou je přední část věže. Mimo to jsem trochu tmelil na hranách korby. Jednu z nádrží na zádi jsem nahradil sudem ze stavebnice Academy WWII. Ground Vehicle Set. Jediný problém jsem si způsobil sám tím, že jsem nedostatečně vyzkoušel lícování hnací rozety s pásy, takže když jsem pak nakonec lepil pásy, dost mi to nevycházelo – rozeta je příliš blízko korby a pás vychází zahnutý. Naštěstí to není moc vidět.

Zbarvení a označení

PT-76B - Praha 1968

Původně jsem chtěl stavět stroj v barvách ČSLA, ale jediná fotografie, kterou jsem našel, ukazuje vozidlo vystavené v muzeu v Lešanech a mám za to, že to bylo jedno z mála vozidel k nám dodaných. Proto jsem se rozhodl pro stroj v barvách invazních sil ze srpna 1968, ale tím jsem si také moc nepomohl, protože nejčastěji je na fotografiích vidět tanky řady T-54/55, případně T-62. Nakonec jsem našel půlvteřinovou videosekvenci s projíždějícím PT-76 v kvalitě, kdy nelze jednoznačně identifikovat typ kanónu, natož jakékoliv označení, a asi 4 fotografie. Jedna z nich, ukazující stroj číslo 204, se mi stala podkladem.

Celý tank jsem natřel zelenou namíchanou z Humbrol 30 a 31 v poměru 1:1, ale nakonec by to asi bylo stejné, kdybych použil jen H30. Na natřený podklad jsem nanesl čísla 204 z obtiskového archu číslic USAF a celý tank přelakoval čirým matným lakem ModelMaster 4636 s příměsí Tan (ModelMaster 4697). Další vrstva byla s příměsí černé ModelMaster 4768. Na takto patinovaný podklad jsem nanesl bílé pruhy vyříznuté z barevných obtisků Propagteam a usadil je vodičkami Agama Adhesol a Hypersol. Pak jsem patinu dokončil lehkým zaprášením světlým prachem StarDust 06 a přelakoval čirým lakem ModelMaster 4636.

Závěr

Model se staví pěkně, škoda jen, že v návodu nejsou nabízena vícebarevná kamuflážní schémata.

Fotogalerie