Eurofighter Typhoon F.2 (1:144)

Doba čtení: 2 min.

Typhoon F.2Stavebnice: Revell 04282

Eurofighter Typhoon je dvoumotorový víceúčelový letoun s delta křídlem a kachními plochami, navržený a postavený konsorciem společností Alenia Aeronautica, BAE Systems a EADS, pracující jako holding Eurofighter GmbH. Sériová výroba Eurofighteru právě probíhá a letadla jsou pořizována v rámci tří samostatných smluv. Letoun je ve službě u Royal Air Force, německé Luftwaffe, italského letectva, Španělska a Rakouska. Saúdská Arábie podepsala kontrakt 72 letounů. (wikipedia)

Model

Ve standardní krabičce s bočním otevíráním se nacházejí čtyři rámečky ze světle šedého plastu a jeden čirý. Všechny díly jsou odstříknuty bez otřepů, drobné díly jsou velmi jemné a podrobné. Překryt kabiny je rozdělen na dvě části, což usnadní případné otevření překrytu na modelu.

Velký obtiskový arch nabízí kromě spousty popisek jak na letoun, tak na podvěšenou výzbroj, tři varianty zbarvení: Typhoon F.2 od 11. squadrony RAF, EF-2000 od jednotky JG-74 německé Luftwaffe a EF-2000 od jednotky JG-73 německé Luftwaffe – ta se od varianty JG-74 liší pouze taktickým číslem a znakem jednotky na SOP.

Stavba

Modelu po stavební stránce není co vytknout. Malé i velké díly bez problémů pasují na svá místa, trochu pozornosti je třeba věnovat pouze dolícování zadní části překrytu kabiny.

Jedinou potíž může případně způsobit absence výzbrojních schémat: v návodu je sice podrobně popsáno zbarvení jednotlivých zbraní, včetně umístění obtisků, ale nikde se nedozvíte, jaké kombinace se vlastně používají v reálném provozu. Takže jsem trošku zaimprovizoval a svůj Typhoon F.2 v britských barvách vybavil kromě dvou přídavných nádrží také čtveřicí raket AIM-120, obsažených ve stavebnici, a dvojicí raket AIM-9X, převzatých ze stavebnice F/A-18F.

Zbarvení

Jak již jsem uvedl výše, z nabízených variant jsem zvolil zbarvení RAF. Celý model dostal nátěr šedou Humbrolkou 127, kryt radiolokátoru na přídi a náběžné hrany jsou Humbrol 129. Obtiskový arch obsahuje neuvěřitelné množství obtisků, jejichž nanášením jsem strávil nejméně stejnou dobu jako stavbou modelu.

Závěr

Velmi hezký model za velmi rozumný peníz. Doporučuji.

Fotogalerie