North American F-86F-30 Sabre (1:144)

Doba čtení: 2 min.

F-86F-30Stavebnice: Trumpeter 1320

North American F-86 Sabre je americký proudový stíhací letoun, vyvíjený od poloviny 40. let 20. století.

Stal se jedním z nejrozšířenějších západních proudových letounů v prvním období studené války. Varianty F-86 vyráběla ve velkých sériích kanadská firma Canadair pod označením Canadair Sabre. U těchto variant byl většinou instalován výkonnější motor Avro Canada Orenda. Kanadské F-86 používala také řada států NATO. Americká varianta F-86 byla licenčně vyráběna také v Itálii a Japonsku. Výrazně upravenou verzi F-86 vyráběla australská továrna CAC pod označením CAC CA-27 Sabre.

(Wikipedia)

Model

V zásadě jde o stejný model, ze kterého jsem vycházel při přestavbě na TF-86: krabička obsahuje dva rámečky ze světle šedého plastiku a jeden čirý. Jeden rámeček obsahuje díly univerzální pro jakoukoliv variantu F-86F, druhý díly specifické pro variantu F-86F-30, hlavně křídlo s pevnou náběžnou hranou a malým aerodynamickým plůtkem. Díly mají poměrně jemné negativní rytí, drobné díly jsou přiměřeně jemné a to včetně např. kniplu a sedačky pilota.

Stavba

Díly velmi dobře pasují, takže stavba je hotová doslova za pár okamžiků. Chvilku jsem koketoval s otevřením kabiny, ale nakonec lenost dopracovávat vybavení a také otevírat schůdek pod kabinou zvítězila.

Zbarvení

Oproti poměrně anonymnímu modelu ze stavebnice jsem si vybral známý Mig Mad Marine, pilotovaný během války v Koreji budoucím americkým astronautem majorem Glennem. Ten, ačkoliv příslušníkem námořnictva, se k Sabru dostal v rámci výměnného programu námořnictva a letectva.

Na základovou barvu Humbrol 127 jsem stejně jako v případě TF-86 nanesl hliníkové metalizéry Hubmrol 27002 a 27003, smíchané v různém poměru, na panely kolem vyústění hlavní kulometů přišel pouze odstín 27003. Obtisky jsou kombinací ze stavebnice (popisky, výsostné znaky) a moje vlastní výroba (individuální označení). Pruhy na křídlech a na trupu jsou z obtisků obsažených ve stavebnici, ale žlutá barva byla příliš „citrónová“, takže jsem ji přetřel žlutou ModelMaster 1708. Nakonec už jen další vrstva čirého laku – a hotovo.

Závěr

Velmi hezký model v atraktivním zbarvení.

Fotogalerie