Grumman X-29 (1:144)

X-29Model: Dragon 4643 1:144

Grumman X-29 je americký pokusný letoun, sloužící k ověření vlastností křídla s dopředným šípem ve spojení s vepředu umístěnými vodorovnými řídícími plochami a dalšími novými technologiemi a materiály. Přestavbou strojů F-5A vznikly celkem dva kusy, z nichž první byl zalétán v roce 1984. Během následujícího desetiletí sloužily stroje různým výzkumným úkolům, ať již pod hlavičkou USAF, nebo NASA. V současné době jsou oba exempláře muzejními exponáty, jeden v National Museum of the United States Air Force na základně Wright-Patterson u Daytonu ve státě Ohio, druhý na Armstrong Flight Research Center na základně Edwards v Kalifornii.

Model

Již nějaký čas jsem okolo tohoto modelu obcházel a odolával. Ale když jsem získal stavebnici Suchoje S-37 od Revellu, bylo rozhodnuto: chci i tento model.

V krabičce s bočním otevíráním je celkem 48 dílů. Díly mají velmi hezky provedené detaily, pouze provedení nálisků k ukotvení podvozku a podvozkových krytů se mi zdá poněkud hrubé. Stavebnice obsahuje čiré díly pro uzavřený i otevřený překryt kabiny, pokud zvolíte otevřenou variantu, je k dispozici nejen mechanismus odklápění, který odklopnou část vysune do patřičné polohy, ale také žebřík.

Celkem vzato, vypadá to na bezproblémovou stavbu.

Stavba

Všechny díly velmi dobře zapadají na svá místa. Tmelit v podstatě není třeba a tak je stavba rychle hotová.

Zbarvení

Obtisky znázorňují první z dvojice strojů číslo 82-0003. Celý letoun je bílý s doplňky obsaženými v obtiscích. S bílou barvou byl jako vždy problém, ale nakonec je i celkem bílá. Na trysku jsem použil metalizér Humbrol 27003, obtisk plošky proti oslnění před kabinou má modrou barvu a proto jsem jej přetřel černou Humbrol 33.

Závěr

Velmi zajímavá předloha, snadno sestavitelný model s trochou úsilí při barvení.

Fotogalerie