Lockheed YF-22 (1:144)

Doba čtení: 2 min.

YF-22Model: Trumpeter 1331

YF-22 je prototyp a technologický demonstrátor, vzniklý na základě požadavků USAF. Stal se finalistou a posléze i vítězem soutěže o nový pokročilý taktický bojový letoun (ATF – Advanced Tactical Fighter), když byl vybrán jako lepší než konkurenční Northrop YF-23. Celkem byly vyrobeny dva kusy YF-22, z nichž se dalším vývojem stal stroj F-22, vyrobený posléze v počtu 195 kusů pro USAF.

(viz https://cs.wikipedia.org/wiki/Lockheed_Martin/Boeing_F-22_Raptor

a https://en.wikipedia.org/wiki/Lockheed_YF-22)

Model

Krabička s víčkem obsahuje dva rámečky s celkem 26 číslovanými díly plus jeden rámeček čirý, obsahující výlisek kabiny. Jednotlivé díly jsou odstříknuty čistě a bez otřepů, drobné díly zdají se být přiměřeně jemné. Obtiskový aršík obsahuje označení pro první prototyp (PAV-1, serial number 87-0700, N22YF).

Stavba

Jako obvykle, stavbu jsem zahájil pilotním prostorem. Ten je ve stavebnici tvořen vanou, palubní deskou a sedačkou, což vzhledem k měřítku a k uzavřenému překrytu kabiny považuji za dostatečné.

Před slepením horní a dolní poloviny trupu je vhodné zaslepit sací kanály motoru, aby světlo neprosvítalo z jednoho do druhého, a také upravit trysky motorů, kde je poněkud více detailů než na skutečném letadle. Pumovnice, resp. zbraňová šachta, je ve stavebnici nabízena s možností otevření, což jsem ovšem nevyužil, neboť se mi nechtělo dodělávat detaily, které tam chybí.

Jediným skutečným nedostatkem stavebnice je naznačení pohyblivých částí směrovky – jsou naznačené na náběžné hraně, místo na odtokové, takže je třeba je zatmelit a vyrýt nové.

Zbarvení

Stavebnice obsahuje návod na jedno z prvních provedení prvního prototypu, kdy letoun kryly tři odstíny šedé a SOP byly tmavě šedé z obou stran. Já jsem se rozhodl pro pozdější provedení, kdy se odstíny světle šedé na spodních plochách a střední šedé na přídi velmi přiblížily až téměř k nerozeznání a SOP byly z vnějších stran lakovány světlou šedou. Jako světlejší jsem použil odstín Humbrol 129, jako tmavší pak ModelMaster 1750E. Obtisky jsou z aršíku ze stavebnice s vyjímkou výsostných znaků, které jsou ze sady Mark I. Decals. Překlepy v názvu výrobce pod kabinou jsem tentokrát neopravoval a obtisk použil tak, jak je ve stavebnici.

Fotogalerie