MiG MFI (1:144)

MiG MFI

Model: Revell 04028

MiG MFI (изделие 1.44) je technologický demonstrátor, postavený konstrukční kanceláří MiG jako reakce na program MFI (многофункционалный фронтовой истребитель – víceúčelový frontový stíhač). Program MFI předpokládal vznik moderního stíhacího letounu 5. generace, vybaveného pokročilou technikou. Současně měl vzniknout lehčí stroj v rámci programu LFI (лёгкий фронтовой истребитель – lehký frontový stíhač). Oba letouny měly do značné míry sdílet pohonné jednotky i avioniku, ale kvůli nedostatku prostředků bylo nakonec přistoupeno k vývoji pouze těžšího stroje MFI.

Konstrukční kancelář MiG sestavila návrh označený 1.42, na jehož základě bylo rozhodnuto o stavbě technologického demonstrátoru pod označením изделие (výrobek) 1.44. Celkem byly postaveny dva kusy, zkoušky prvního z nich začaly v roce 1994, přičemž projekt byl odtajněn až v lednu 1999, kdy byl proveden oficiální roll-out. Počátkem roku 2000 proběhly dva testovací lety v délce 18 a 22 minut, načež byl program s největší pravděpodobností definitivně ukončen.

Model

V krabičce s bočním otevíráním jsou uloženy tři rámečky ze světle šedého plastu a jeden čirý. Díly jsou opatřeny negativním rytím, které by mohlo být jemnější. Obtiskový arch obsahuje kromě označení prototypu 01 také obtisk palubní desky.

Stavba

Stavbu jsem zahájil pilotním prostorem, který je s ohledem na měřítko dostatečně vybavený – a stejně z něj bude vidět jen minimum. Zkompletování hlavních sestav je otázkou chvíle, tmelil jsem napojení sacího kanálu motorů k trupu a přechody kachních ploch na přídi to trupu. Jinak vše zapadá kam má.

Zbarvení

Prototyp byl shora šedý – použil jsem Humbrol 127, zdola světle modrý – použil jsem odstín namíchaný z bílé Humbrol 34 a modré Humbrol 157. Obtisky nepůsobí problémy, takže po přelakování čirým lakem Vallejo bylo hotovo.

Závěr

Snadná stavba, velmi zajímavá předloha.

Fotogalerie