Panavia Tornado GR.4 (1:144)

Tornado GR.4Model: Dragon 4604

Tornado je víceúčelový bojový letoun, vzniklý mezinárodní spoluprací britských, německých, italských a nizozemských firem. Nizozemsko poměrně záhy od projektu odstoupilo a tak byl vývoj a posléze výroba rozložena mezi zbývající tři země, které jsou také uživateli, spolu se Saúdskou Arábií.
Letouny jsou používány ve třech základních provedeních: jako stíhací bombardér (IDS – interdictor/strike), letoun pro elektronický boj (ECR – electronic combat/reconnaissance) a stíhací (ADV – air defence variant). Letouny verze GR.4 jsou stíhací bombardéry a používá je britské Královské letectvo (RAF). Celkem bylo vyrobeno 992 letounů všech verzí.

Model

Krabička obsahuje dva modely verze GR.4 ve dvou různých výročních nátěrech RAF. Výlisky se na první pohled zdají pěkné a vypadá to, že půjdou velice dobře k sobě.

Stavba

Stavbu jsem zahájil pilotním prostorem, kde jsem odřezal figurky pilotů a domodeloval sedačky. Než to zaschlo, natřel jsem křídla a poupravil šachty, do nichž se zasouvají – doplnil jsem příčku bránící průhledu skrz, a pak jsem je natřel. Vestavěl jsem podvozkové šachy a do nich podvozky, zde je třeba velice vyměřovat aby letoun po montáži kol stál jak má – vodorovně, případně přídí mírně dolů.
Po zaschnutí jsem vestavěl křídla do trupu a poloviny trupu spojil k sobě, načež jsem vestavěl kokpit do polovin přídě, příď spojil a jako celek přilepil k trupu. Pak bylo třeba dolícovat sací kanály k motorům, což si vyžádalo poměrně dost tmelení a broušení. Dále jsem přilepil ocasní plochy a nakonec překryt kabiny. V tomto stavu jsem model vybarvil, závěsníky s výzbrojí a brzdící štíty jsem dolepoval až potom.

Zbarvení a označení

Pro první model jsem zvolil letoun Shiny Two od 2. (AC) sq. ze základny RAF Marham. Celý letoun je šedý (Humbrol 127) s černým hřbetem trupu a SOP (Humbrol 33). Obtisky jsou z archu stavebnice a i když se mi na SOP zdály trošku menší než by měly být, použil jsem je a chybějící kousky bílé barvy dolakoval (Humbrol 34). Nakonec jsem celý model přelakoval matným lakem Vallejo s vyjímkou černého hřbetu trupu a SOP, které jsou naopak lesklé.

Závěr

S trochou práce hezký model v atraktivním kabátě.

Fotogalerie