McDonnell Douglas F-15E Strike Eagle (1:144)

Doba čtení: 2 min.

F-15E Model: Revell 03996

Úderná varianta záchytného stíhacího letounu F-15, vyvinutá původně jako soukromá aktivita výrobce, která však v konkursu porazila konkurenční F-16XL a byla přijata do výzbroje USAF.
Letouny jsou dvoumístné, vpředu sedí pilot, vzadu zbraňový operátor. Na rozdíl od čistě stíhací varianty F-15C má verze E navíc vybavení pro provádění hloubkových útoků na pozemní cíle, ať již raketami, konvenčními pumami, nebo přesně naváděnou municí. Přitom ale zůstala zachována obratnost stíhací verze, takže letoun je schopen se účinně bránit strojům protivníka.

Model

Standardní malá krabička Revell s bočním otevíráním skrývá 62 dílků, návod a obtisky pro jednu verzi v atraktivním nátěru Tigermeet of Americas 2005.

Stavba

Stavba modelu je celkově jednoduchá a prosta jakýchkoliv záludností. Zahájil jsem ji sestavením pilotního prostoru. Zde jsem na sedačky barvou naznačil upínací pásy, jinak jsem nic dalšího nevylepšoval. Překryt kabiny je dvojdílný, takže kabinu lze bez potíží otevřít. Následovalo sestavení dílů trupu, zde jsem měl trošku obavu, aby neprosvítalo světlo z jednoho sacího kanálu do druhého, ale ukázalo se, že tomu tak není. Následovalo připevnění ocasních ploch, vlepení příďové části včetně vestavěného pilotního prostoru a tím byla hlavní stavba víceméně hotová. Po nabarvení jsem dolepil podvozky, samostatně zkompletované závěsníky včetně přídavných nádrží a raket a trysky motorů.

Zbarvení a označení

Letouny F-15E létají u USAF s nátěrem střední šedou na všech plochách. K jejímu ztvárnění jsem použil šedou Humbrol 106, panely v barvě kovu jsou natřené metalizérem Humbrol 27002. S obtisky se pracuje dobře, i když vzhledem k jejich ploše doporučuji použít kouzelné vodičky. Na závěr jsem celý model přetřel matným lakem Vallejo.

Závěr

Hezký a snadno sestavitelný model.

Fotogalerie