Republic P-47D-30 Thunderbolt „Bubbletop“ (1:72)

Doba čtení: 2 min.

P-47D-30Model: Academy 2174

Leptané díly: Eduard SS249

Tuto největší, nejtěžší a nejdražší stíhačku poháněnou jedním pístovým motorem jistě není třeba dlouze představovat. Thunderbolty tvořily páteř stíhacího a stíhacího-bombardovacího letectva spojenců na všech bojištích druhé světové války. Vyzbrojené osmi půlpalcovými kulomety a schopné nést až 1134 kg pum a neřízených raket, představovaly sílu, kterou bylo nutno brát vážně.

Model

Namlsán poměrně bezproblémovou stavbou Thunderboltu s vysokým hřbetem, pořídil jsem od Academy i variantu s kapkovitou kabinou „bubbletop“. Od stavebnice „razorbacku“ se liší vlastně jen jedním rámečkem, obsahujícím jiné díly trupu a pochopitelně čirými díly, takže co do kvality platí co již bylo řečeno v případě „razorbacku“.

Stavba

Opět jsem použil lept od Eduardu, po pravdě hlavně kvůli palubní desce a upínacím pásům. Využitelnost této sady je téměř absolutní, dokonce jsem některé díly vynechával, protože pro mě byly téměř neviditelné. Takže – kokpit je pořešený, a co ostatní díly?
Tentokrát jsem zcela rezignoval na úpravy motoru a upravil pouze přepážku chladiče pod motorem, která je příliš přiklopená k motorovému krytu. Podvozkové nohy jsou příliš dlouhé a proto model sedí nepřirozeně, s vysoko zvednutým motorem. Podvozkové nohy jsem zkrátil o 4 mm, chvilku jsem se bál, že to bude moc, ale ukázalo se, že je to správně.
A to je asi tak vše – zbytek je prostá stavba z krabičky.

Zbarvení a označení

Rozhodl jsem se postavit letoun 22. letky 56. skupiny 9. letecké armády (22nd FS/56th FG, 9th AF), operující v roce 1944 v Evropě. Celý letoun je v barvě kovu s červenou přední částí motorového krytu, žlutými ocasními plochami a zeleným pásem proti oslnění na hřbetě trupu. Kovový povrch jsem znázornil metalizérem Humbrol 27002 s různým množstvím přimíseného odstínu 27003. Červený kryt motoru je Humbrol 60, žlutá na ocasní plochy ModelMaster 1708, na hřbet trupu jsem použil Humbrol 155. Poté dostal letoun vrstvu čirého lesklého akrylového laku. Obtisky jsou kombinací znaků ze stavebnice „razorback“, popisek ze stavebnice „bubbletop“, kódových písmen a číslic z archu Propagteam a sériového čísla z archu Tally Ho!. Černé pruhy na ocasních plochách jsou z barevného archu Propagteamu. Zejména znaky jsou hodně tuhé a musel jsem je opakovaně přetřít Hypersolem od Agamy aby dostatečně okopírovaly povrch. Ocasní plochy jsem přelakoval čirým lakem s příměsí černé a po zaschnutí přidal ještě jednu vrstvu čirého lesklého laku na celý povrch. Zelený hřbet trupu dostal vrstvu matného akrylového laku. Na konec jsem dolepil kryty podvozku, podvozková kola, podvěšenou výzbroj, vrtuli a odsuvnou část překrytu kabiny a bylo hotovo.

Závěr

Velice hezký model za velice hezký peníz.

Fotogalerie