SSyms + Einheits Diesel + PzKpfw.38(t) Ausf. A (1:87)

Doba čtení: 3 min.

SSymsTento model jsem postavil jako dárek. Původně jsem chtěl plošinový vůz dráhy BMB vezoucí Tatru 111, nicméně ukázalo se obtížným sehnat takový vůz, takže nakonec jsem koupil plošinový vůz SSyms. Tento vůz byl používán především k přepravě těžkých nákladů (např. tanků Tiger), já jsem ale chtěl naložit nějakou původně československou techniku. Vzhledem k nosnosti a velikosti vozu jsem se rozhodl pro dvě vozidla. Uvažoval jsem o Tatře 111 a původně československém tanku LT vz.38, nicméně ukázalo se, že získat Tatru 111 v měřítku 1:87 není snadné a tak jsem nakonec rezignoval a vůz veze kromě LT vz.38 standardní německý nákladní automobil Einheits Diesel.


PzKpfw.38(t) Ausf. A

PzKpfw.38(t) Ausf. AStavebnice: SDV Model [87006]

Doplňky: lept PzKfz.38(t) basic [Hauler 87073]

V měřítku H0 (1:87) je asi nejdostupnější vstřikovaný model firmy SDV. Na první pohled je v krabici změť dílků a zdá se, že z toho snad ani nemůže nic rozumého vylézt, ale při stavbě se ukázalo, že dílky mají nejen rozumné detaily, ale hlavně velmi slušně pasují. Abych si usnadnil život, pořídil jsem leptané díly od Hauleru, z nichž za obzvláště užitečné považuji blatníky a kola. Za hlavní nedostatek stavebnice považuji naprosto otřesný návod.

Model jsem opatřil kamufláží Panzer Grau (ModelMaster 1750), ze staršího obtiskového archu jsem použil číslo 121. Patina je provedená čirým lakem (ModelMaster 4636) s příměsí pískové (ModelMaster 4697), bláto na podvozku je vytvořeno pigmentem Tmavá zem (StartDust SD05) a čirým lakem.

Porovnání s LT vz.38 v měřítku 1:72

 


Einheits Diesel

Einheits DieselStavebnice: MAC [87060]

Doplňky: lept Velociped [Hauler 87034]

Již první pohled do krabičky je příjemným překvapením – model obsahuje řadu detailů provedených lépe než leckterá stavebnice v mém oblíbeném měřítku 1:72. Také při stavbě jsem nenarazil na něco, co by nepasovalo. Rozhodl jsem se postavit vůz bez plachty, jen s nosnou konstrukcí a se sklopenou stříškou na budce. Také jsem pro oživení vyrobil splasklou přední pneumatiku – žehličkou jsem kolo opatrně rozplácnul a pak dobrousil a na přední nápravě jsem ohnul poloosu aby kolo stálo na zemi. Jedinou součástí, kterou jsem zcela nahradil, bylo čelní sklo, které jsem vyříznul z průhledné destičky.

Následovalo barvení Evropskou žlutou (Humbrol 83), nanesení hadů zelené (Humbrol 30) a rezavé (ModelMaster 4675). Pak patina matným lakem (ModelMaster 4636) s přídavkem pískové (ModelMaster 4697), zaprášení pigmentem Tmavý prach (StartDust SD06), bláto na podvozku ze směsi Tmavá zem (StarDust SD05) a čirého laku a ještě jedna vrstva laku. Na korbu jsem naložil bedny, sud, „něco pod hadrem“ a hlavně velociped z leptu Hauler.


SSyms

SSymsModel: Liliput

Plošinový vůz SSyms (Köln) sloužil u německých Říšských drah především k přepravě pancéřované bojové techniky. Pořídil jsem model firmy Liliput a veškeré úpravy spočívaly v patinování. Nejprve jsem celý model natřel čirým lakem (ModelMaster 4636) s přídavkem rezavé (ModelMaster 4675). Šasi posléze dostalo další vrstvu téhož, na ložnou plochu jsem přidal ještě další vrstvu s přídavkem pískové (ModelMaster 4697). Pak jsem ložnou plochu zaprášil pigmentem Tmavý prach (StarDust SD06) a znovu dodal vrstvu laku. Nakonec jsem vyměřil a naznačil stopy od nájezdu techniky – náklaďák pouze prachem, tank i blátem.


Kompletace a balení

Po proschnutí jsem vozidla přilepil vteřinovým lepidlem na ložnou plochu.
Protože mělo jít o dárek, potřeboval jsem jej nějak připravit na převoz. Použil jsem tedy původní krabičku, kde jsem upravil plastovou vložku aby nevadila a doplnil balsovou příchytku místo odstřižené části plastu.

Závěr

Celkově vzato, z této „3-in-1“ sestavy mám dobrý pocit znásobený viditelným nadšením obdarovaného. Tank PzKpfw.38(t) Ausf.A od firmy SDV se ve spojení s lepty ukázal být velmi dobrým modelem (viz srovnání s tímtéž vozidlem v měřítku 1:72). Einheits Diesel od MAC je jednoznačně krásný model, snášející se ctí srovnání s většími měřítky. Vůz SSyms od Liliputu je (jak jsem se dozvěděl) špičkový, včetně např. odpružených nárazníků. Všechno dohromady vypadá velmi dobře a už se těším, až to uvidím v provozu. A uvažuji, co ještě by se takhle dalo postavit – napadl mě nízkostěnný vůz s dvojicí Flak38. Uvidíme…