Supermarine Spitfire Mk.IXc (1:72)

Doba čtení: 2 min.

MH819 / NN-M

No. 310 (Czechoslovak) Squadron RAF, polní letiště Appledram, polovina června 1944

Stavebnice: Eduard 7431

Doplňky: lept Spitfire Mk. Vb (Eduard SS120), lept Seatbelts RAF early (Eduard 73036), masky Spitfire Mk.I (Eduard CX071)

Naprosto nejlepší stavebnice Spitfiru v libovolném měřítku, kterou jsem dosud držel v ruce, určitě jedna z nejlepších stavebnic jakéhokoliv letounu, kterou jsem kdy stavěl. Konstrukce modelu je promyšlená, dělení na jednotlivé díly dává smysl nejen z hlediska výrobního, ale i z hlediska stavby. Vše bez problému pasuje kam má, i bez jakýchkoliv doplňků lze přímo z krabičky postavit hezký model. V kitníku jsem vyštrachal lept ke Spitfiru Mk.V, ze kterého jsem použil palubní desku a pár detailů do kokpitu, a masky ke Spitfiru Mk.I, které lze snadno přizpůsobit na kabinu devítky. Pásy na sedačce jsou ze samostatného leptu – velké díky Eduardu za to, že myslí i na modeláře, kteří netouží po absolutním detailu a proto si celý lept nekoupí, ale pásy na sedačku potřebují, protože to je vidět i přes zavřenou kabinu. Kromě toho jsem si vyrobil masky kódových písmen, protože barva Sky je v obtiscích přizpůsobená odstínu Gunze C368, zatímco já používám Humbrol 90 (výborný materiál na téma Sky Type „S“ lze najít na Britmodelleru). Také jsem se rozhodl na pravé straně prohodit umístění kódu squadrony a písmena stroje oproti tomu, co říká návod – možná je to špatně, ale mně se to líbí více.

Zbarvení je kombinace šedé (ModelMaster 1721) a tmavě zelené (ModelMaster 1710) na horních plochách a světle šedé (ModelMaster 1730) na spodních plochách. Maskování nepravidelných polí jsem provedl pomocí masek vlastní výroby, v případě zájmu mohu sdílet předlohu, ev. vyrobit. Barva Sky na vrtulovém kuželu a na kódových písmenech je Humbrol 90, bílá a černá jsou opět ModelMaster (2748 a 1749). Panely jsou vytaženy washem MIG-0104.