Supermarine Spitfire Mk.Vb (1:72)

Doba čtení: 2 min.

AD572 / DU-C

No. 312 Squadron RAF, červen 1942

Stavebnice: Revell 03897

Doplňky: lept Spitfire Mk.V (Eduard SS107), lept Seatbelts RAF early (Eduard 73036), masky Spitfire Mk.V (Eduard CX124), obtisky Památník československého letectva – F/O Peřina (MPD72512)

Stavebnice Revellu je poměrně slušná, avšak srovnání se současně stavěným Spitfirem IXc se neubráním. Stavebnice má mnohem hrubější povrchové detaily a také celková sestavitelnost je o dost horší než u Eduardu. Velkým zklamáním je průhledný překryt kabiny, který je velmi tlustý a funguje jako zkreslující čočka. Dalším slabým místem je vrtule a vrtulový kužel. Vrtulové listy jsou ploché, tvarově něco mezi vrtulemi De Havilland a Rotol, vrtulový kužel je co do tvaru něco mezi starším oblejším a novějším špičatějším provedením. Vrtuli i kužel jsem použil z dříve postavených Spitfirů Mk.I od Airfixu, kde byly v některých přebalech tři (původní dvoulistá a třílisté De Havilland a Rotol). Překryt kabiny je kombinace z Mk.I Airfix (štítek) a Mk.IX Eduard (zadní část). Není to úplně 100%, ale nic lepšího jsem neměl.

Zbarvení je kombinace šedé, tmavě zelené a světle šedé z řady ModelMaster (1721,1710 a 1730). Maskování nepravidelných polí jsem provedl pomocí masek vlastní výroby. Vrtulový kužel a pruh na trupu je barvou Sky (Humbrol 90). Obtisky jsou kombinací z aršíku stavebnice a z archu MPD.