Začalo to velice nevinně: „Prosím, podívej se mi na počítač, ve Firefoxu nemám taková ta tlačítka, pod kterými mám své oblíbené stránky.“. Taková ta tlačítka – to bude Speed Dial, doplněk, sloužící k umístění často navštěvovaných stránek do výchozího okna Firefoxu. Podíval jsem se tedy do seznamu doplňků a zjistil, že Speed Dial nemohl býl ověřen pro použití v aplikaci Firefox a byl zakázán. Zajímal jsem se o podrobnosti, aby se ukázalo, že, jako vždy, je to pro naše dobro a bezpečí. Zatím je možno to obejít zde popsaným postupem, ale v příštích verzích již tato možnost nebude.
Co to znamená v praxi? Například to, že jakýkoliv doplněk, který si budete chtít nainstalovat do Firefoxu, bude muset být podepsán, tj. zaregistrován v databázi Mozilly. Rovněž podmínky pro získání registrace jsou velice zajímavé, včetně například povinnosti poskytnout zdrojový kód k revizi. A teď si představte situaci, že si napíšu sám pro své vlastní použití doplněk, který nebudu mít v úmyslu šířit, a budu jej chtít využívat pouze pro sebe, případně na počítačích ve své firmě, třeba k přístupu do mého informačního systému. Podle pravidel Mozilly i takovýto doplněk bude muset být podepsaný, jinak nepůjde spustit. To mimo jiné znamená poskytnout revizorům kompletní zdrojový kód a rovněž to vylučuje některé funkcionality, jako například spouštění externího kódu. A to nemluvě o čistě subjektivních kritériích hodnocení, jako například Be easy to use and provide a consistent user experience (viz policy).
Celkově vzato: další kolečko salámu mé svobody dělat si s počítačem vše, co je pro mne užitečné a nepříčí se zákonům a dobrým mravům, je nakrojeno, a příští verze Firefoxu jej dokrojí. Zapomeňte na svobodu, zapomeňte na kreativitu, budete používat jen to, co bude shora posvěceno. Je to přece pro vaše dobro. A nebo ne?