S-92 (1:144)

Doba čtení: 2 min.

PC270862Model: Trumpeter 1318

Obtisky: Eduard a Mark I. Decals 14402

V době druhé světové války vyráběly firmy Třetí říše na území Protektorátu Čechy a Morava značné množství součástek k letounům Me-262, jiné firmy prováděly jejich opravy a tak se do československých rukou dostaly výkresy těchto moderních strojů. Po konci 2. světové války zůstalo na území Čech a Moravy jisté množství draků a jiných částí, ale kompletní letoun nezůstal žádný, ty byly zabaveny spojenci. Přesto bylo rozhodnuto o provedení rekonstrukce a 27. srpna 1946 vzlétl první kus, pilotovaný Antonínem Krausem. Práce na letounech prováděly Letecké opravny Malešice (kompletace a zkoušky motorů Jumo 004-B1, označených jako M-04) a Avia Letňany (montáž letounů). První exemplář letounu označeného S-92 byl československému vojenskému letectvu oficiálně předán 24. června 1948. Československé vojenské letectvo obdrželo devět jednomístných stíhacích letounů S-92, odpovídajících verzi Me-262A, a tři dvoumístné cvičné letouny CS-92, vycházející z Me-262B. Letouny se staly prvními proudovými letadly ve výzbroji československého stíhacího letectva. Byla jimi vyzbrojena 5. stíhací letka, jejímž hlavním úkolem byl výcvik pilotů proudových letounů.

(s využitím Wikipedie)

Model

V malé krabičce s otevíráním shora se nachází 38 velmi jemně vylisovaných dílů. Příjemným překvapením je možnost otevření zbraňových prostorů na přídi letounu.

Stavba

Všechny díly k sobě velmi dobře lícují, snad pouze kryt zbraňových prostorů na přídi potřebuje trochu pozornosti. Model nestojí na třech kolech, což lze vyřešit buď připojením ve stavebnici obsaženého tahače Kettenkrad, nebo umístěním závaží do trupu. S ohledem na plánované zbarvení jsem zvolil druhou možnost. Jinak ke stavbě v podstatě není co dodat…

Zbarvení

Ve stavebnici jsou obtisky pro dvě zbarvení německé Luftwaffe, já jsem se rozhodl pro stroj ve zbarvení československého letectva. Celý letoun jsem natřel šedozelenou namíchanou z Humbrolek 31 a 34, označení V-33 a výsostné znaky na spodní ploše křídel jsou z obtiskového archu stavebnice CS-92 od Eduardu, výsostné znaky na horní ploše křídel a na směrovce jsou z archu Mark I. Decals, popisky z aršíku ze stavebnice.

Fotogalerie