Curtiss TP-47G Doublebolt (1:72)

Doba čtení: 2 min.

TP-47GStavebnice: Academy 2175

Doplňky: lept Eduard SS211, masky Eduard CX110

Thunderbolty tvořily páteř stíhacího a stíhacího-bombardovacího letectva spojenců na všech bojištích druhé světové války. Vzhledem k tomu, že výroba stále nedokázala dodat počet letounů jak byl požadován, a to i přes to, že běžela ve dvou továrnách firmy Republic (Farmingdale a Evansville), byla zahájena licenční výroba u firmy Curtiss v Buffalu. Letouny tam vyrobené, obdržely označení P-47G. Výroba u Curtisse se potýkala s řadou problémů, takže zde vzniklo jen 354 kusů, které byly vesměs určeny k pokročilému stíhacímu výcviku na území USA. Mezi nimi byly i dva kusy v provedení P-47G-15 (odpovídající P-47D-10 z výroby firmy Republic), které byly přestavěny na dvoumístné cvičné letouny a označeny TP-47G. Druhé pilotní místo bylo umístěno před původním, cenou za to bylo podstatné zmenšení velikosti trupových palivových nádrží. K velkosériové stavbě dvoumístného provedení nakonec nedošlo.

Model

Jako základ pro přestavbu jsem použil model Academy se všemi jeho klady i zápory. Více o stavbě jednomístné verze je zde.

Stavba

Dvoumístná verze se lišila pouze přidáním druhého pilotního místa, takže hlavní úpravy jsou v této části. Prodloužil jsem výřez v trupu směrem vpřed až k náběžné hraně křídla. Z plastové destičky jsem vyrobil nastavení podlahy kokpitu. Detaily pocházejí ze dvou leptaných sad od Eduardu. Druhou sedačku jsem našel ve vrakovišti po dříve postaveném P-47D, kniply jsem vyrobil oba znovu. Překryt kabiny je vylisovaný přes kopyto, vytvořené nastavením původního překrytu, čelní štítek je ze stavebnice. Kabinu jsem zamaskoval s využitím dvou sad masek od Eduardu. Na pravou stranu trupu jsem doplnil malinký stožárek pro připojení drátové antény.

Zbarvení

Standardní zbarvení zelenou a šedou (Humbrol 155 a Humbrol 127) je doplněno pouze znaky ze stavebnice a evidenčním číslem z archu TallyHo. Boky trupu kolem kabiny a křídla na úrovni trupu jsem zašpinil tmavě šedou olejovou barvou, rozmytou ředidlem. Finální nástřik matným lakem jsem na exponovaných místech vyleštil.

Fotogalerie