North American T-28B Trojan (1:144)

Doba čtení: 2 min.

Stavebnice: MiNiWiNG mini313 (T-28A)

North American T-28 Trojan je cvičné letadlo poháněné pístovým motorem, používané americkým letectvem (USAF) a americkým námořnictvem (US Navy) od počátku 50. let 20. století. Navzdory tomu, že se jednalo o cvičný letoun, byl letoun úspěšně využíván i při protipartyzánských akcích, a to hlavně ve válce ve Vietnamu.

(wikipedia)

Model

V měřítku 1:144 vyrábí Trojana firma Miniwing a to jako stříkanou stavebnici. Model je balen v sáčku s papírovým klipem, na jehož zadní straně je schéma zbarvení. Díly jsou umístěny v jednom rámečku plus čirý překryt kabiny. Hranice panelů potahu jsou znázorněny negativní linkou, která je ale poměrně hrubá. Drobné díly jsou čisté, avšak postrádají některé detaily.

Tatáž stavebnice je balena v několika obtiskových verzích jako T-28A a T-28B, předpokládá se použít dvoulistou vrtuli u verze A a třílistou u verze B.

Stavba

Ačkoliv má model představovat verzi A, bohužel nepostihuje hlavní tvarovou změnu, tj. jiný, menší, kryt motoru. Verze A byla vybavena motorem Wright R-1300-7, verze B (a poté i C) měla motor Wright R-1820-9 o více než dvojnásobném výkonu. Větší motor si vyžádal přepracování motorového krytu, včetně změn v umístění olejového chladiče. Ve stavebnici je nabízen trup verze B s větším krytem motoru. Protože se mi nechtělo kompletně předělávat celou příď, rozhodl jsem se postavit T-28B. Bohužel, jak chladič oleje, tak regulační klapky a kanály chlazení motoru jsou jen velmi sporadicky naznačeny. Abych to napravil, propiloval jsem jak přívod, tak odvod vzduchu do olejového chladiče, a také prohlubně za klapkami regulace chlazení. Druhou drobnou úpravou je doplnění protistřihových nůžek na podvozkové nohy.

Zbarvení

Výrobce nabízí několik stavebnic, které se liší jen schématem zbarvení, avšak nikoliv verzi B v barvách amerického námořnictva. Takže jsem si navrhnul a vytisknul obtisky, které jsem nanesl na bílý letoun s červenými doplňky (Humbrol 174). Motory Wright poměrně dost kouří, což je na bílém trupu vidět – případně je vidět pravidelné odstraňování znečištění, někdy i s částmi označení. Já zvolil zakouřenou variantu, takže jsem na boky nastříkal bílou a světle šedou.

Fotogalerie

T-28B Trojan, BuNo 137788, 2W/115, jednotka VT-3, září 1965