Ačkoliv to ještě před časem mohlo vypadat jako malování čerta na zeď, bohužel se začala naplňovat jedna z mých obav, vyjádřených již před více než dvěma roky v tomto článku. Tenkrát jsem nastínil potíže, které nás mohou čekat, pokud na straně poskytovatele námi využívaných služeb dojde ke změně. A co čert nechtěl, už je to tu.
Při placení se račte usmívat
O co vlastně jde? Již řadu let existuje služba photobucket.com, s jejíž pomocí si můžete skladovat vaše fotografie. Ještě docela nedávno vše fungovalo dobře, včetně toho, že pokud jste se chtěli někomu pochlubit svými obrázky, stačilo na ně udělat odkaz – a tím je vložit třeba do diskuse na nějakém internetovém fóru. A teď, před prázdninami, najednou, bez předchozího oznámení, začal Photobucket blokovat odkazy z webů třetích stran na obrázky uživatelů, umístěné na jeho serverech. Místo požadovaného obrázku se zobrazí výzva k aktualizaci účtu majitele obrázků. Ok, řeknete si, a co má být? Prostě zaktualizuji svůj účet na tarif „Plan 500“ a vše poběží jak má. Ano. Zaktualizujete. Za „pouhých“ 39,99 USD za měsíc, resp. za 399,99 USD za rok. Trochu moc za službu, která byla dosud dostupná zdarma? Ale jděte, příští rok to může být třeba o stovku dražší…
Co z toho plyne
Podle mne, dvě věci. Za prvé, nikdy nevíte, co poskytovatel vámi odebíraných služeb vymyslí. Stačí jeden chytrák s kalkulačkou a například obrázky vašich výtvorů, které jste umisťovali ke svým textům na různých diskusních fórech, jsou pro vaše čtenáře nedostupné. A pohybuji, že budete ochotni zaplatit skoro 400 USD za rok jen aby těch pár obrázků bylo zase vidět.
Za druhé, to, že si někdo spočítá, o kolik peněz „přichází“ ještě neznamená, že tyto peníze opravdu může inkasovat. Jistě se najdou lidé, kteří zaplatí, neboť tímto způsobem publikují třeba i tisíce obrázků na tisícovkách různých stránek. Ale troufám si tvrdit, že většina bude těch, kteří se raději poohlédnou po alternativní službě.
Proč vlastně
Na celém případu je spíše zarážející jiná věc. Jsou skutečně na Photobucketu tak neschopní, že si neudělají reálnou představu o skladbě svých uživatelů a nedokážou si spočítat, kolik by pro majoritu z nich byl přijatelný poplatek? A všimněte si, prosím, že ani v nejmenším nezpochybňuji právo Photobucketu měnit podmínky dle svého uvážení, včetně zpoplatnění některých služeb, které byly dosud zdarma. Ale: nemůže to být spíše tak, že vedení firmy převzal někdo, kdo ji hodlá zlikvidovat a její uživatele, zatím nezávislé na jeho produktech, nahnat do svých sítí? Vzhledem k tomu, že Photobucket má zhruba 100 miliónů unikátních uživatelů, kteří zde mají kolem 15 miliard obrázků, jde už o docela tučné sousto – a velká data k analýze a zpeněžení.
Širší kontext
V širším kontextu jde bohužel o znepokojivou zprávu, která znamená, že kdokoliv a kdykoliv může zpoplatnit – nebo zrušit – kteroukoliv službu, kterou jste dosud užívali. A ne dosti na tom. Většina softwarových dodavatelů začíná formou placené služby dodávat i programové vybavení, takže ne že si koupíte produkt a můžete jej používat, dokud vám technicky poběží na počítači, ale hezky každý rok zaplatíte poplateček. Jako kdybyste si nekoupili auto, ale jen si ho pronajímali – pro někoho zajímavá varianta, pro jiného nepřijatelná. Ale v případě auta si zatím stále ještě můžete vybrat.
A ještě o krůček dál: stále dominantní výrobce operačních systémů pro PC deklaroval již při uvedení poslední verze svého systému, že jeho cílem je poskytovat operační systém jako službu – podobně, jako již dnes poskytuje kancelářský balík. Proto celá šaráda kolem účtů, proto nutnost registrace i při instalaci legálně zakoupené kopie operačního systému. Aby, až jednou přijde ta chvíle, šlo nakreslit tlustou čáru mezi jednotlivými sadami funkcí operačního systému a posléze je příslušně zpoplatnit.
A pokud se domníváte, že starším, avšak stále podporovaným verzím operačního systému tohoto výrobce nic nehrozí, nebyl bych si tak jistý. Určitě nejsem sám, kdo si všiml, že nyní již téměř nejsou k dispozici jednotlivé aktualizace, řešící bezpečností a funkční problémy, ale jeden velký „monthly rollup“, takže je pro uživatele téměř nemožné opravit bezpečnostní problémy, nalezené v systému, a současně si nenainstalovat něco, co nechce. Takto to běží již téměř rok a pokud myslíte, že na to výrobce nemá právo, pročtěte si, prosím, licenci, s níž jste souhlasili v rámci instalace, resp. oživení předinstalovaného počítače – je tam dokonce výslovně zmíněna možnost změny způsobu, jakým výrobce bude aktualizovat vaše PC.
Takže kolem dokola vzato: Velký Bratr opět o kousek utáhnul smyčku. A bylo by mylné si myslet, že to dělá pro naše dobro. Přes všechny nádherné řeči o pokroku a spravedlnosti nedělá. Jen pro své peníze.