Trychtýř na použitý kuchyňský olej

Doba čtení: 2 min.Trychtýř usnadňuje slévání použitého kuchyňského oleje z pánve do PET láhve. Odvzdušňovací kanálek zamezuje probublávání vzduchu skrz nalévaný olej. Vyjímatelné sítko slouží k zachycení nečistot a ke snadnějšímu čištění bez odšroubování z hrdla lahve.

Trychtýř je vyroben z ekologického materiálu PLA. Tento materiál se získává z rostlinných surovin a je plně biologicky odbouratelný. Měkne ovšem již při teplotě kolem 50 °C, mějte to na paměti při mytí v myčce.

Trychtýř lze vyrobit i z modifikovaného polyetylenu (PETG). Tento materiál má lepší tepelnou odolnost, ale s ekologií je to horší než v případě PLA.

Olej by měl být před sléváním vychladlý, jinak hrozí deformace trychtýře i PET láhve (o popálení prstů nemluvě). Láhev je třeba plnit pouze dokud hladina nedosáhne spodního konce trychtýře. Malé množství vzduchu, které tak v láhvi zbyde, působí jako dilatační prostor. Pokud v láhvi nezbyde vzduch, může olej vlivem teplelné roztažnosti láhev roztrhnout, například po uložení do sběrného kontejneru v horký letní den.

V případě zájmu mohu zaslat jak hotový trychtýř, tak tiskový soubor pro tiskárny Prusa; prosím napište mi na e-mail kits[at]volny.cz.


Fotografie prototypu, který slouží již od května 2020